Updated Class B and C Senior brackets from Wednesday and first round scores from the Central Plains Regional Tournament
Central Plains Regional Tournament @ Dickinson, North Dakota
First Round - August 2
Pierre (South Dakota) 15, Ham Lake (Minnesota) 5
Omaha Creighton Prep 7, Papillion-LaVista 4
Johnston (Iowa) 10, Fargo (North Dakota) 5
Dickinson (North Dakota) 4, New Brighton (Minnesota) 1
Games for Thursday, August 3
Winner's Bracket
Pierre (South Dakota) vs. Johnston (Iowa)
Omaha Creighton Prep vs. Dickinson (North Dakota)
Elimination Bracket
Ham Lake (Minnesota) vs. Fargo (North Dakota)
Papillion-LaVista vs. New Brighton (Minnesota)
==============================
Class B Seniors & Alliance
First Round (7/29)
Nebraska City 11, Blair 0
Omaha Roncalli 4, McCook 3
Wahoo 16, O'Neill 3
Gering 2, Alliance 1
July 30
Winner's Bracket
Omaha Roncalli 11, Nebraska City 0
Wahoo 19, Gering 5
Elimination Games
McCook 2, Blair 1 (Blair eliminated)
Alliance 14, O'Neill 1 (O'Neill eliminated)
July 31
Winner's Bracket
Omaha Roncalli 10, Wahoo 0
Elimination Bracket
Gering 8, McCook 0 (McCook eliminated)
Nebraska City 14, Alliance 2 (Alliance eliminated)
August 1
Omaha Roncalli 11, Gering 1 (Gering eliminated)
Nebraska City 4, Wahoo 2 (Wahoo eliminated)
State Championship Game - August 2
Omaha Roncalli 10, Nebraska City 1 (Nebraska City eliminated)
CLASS B SENIORS STATE CHAMPION
Omaha Roncalli
==============================
Class C Seniors @ Central City
First Round
Wilber 9, Pierce 0
Yutan 11, Palmer-Wolbach-Greeley 3
David City 8, Dannebrog-Cairo-Boelus 4
Alma 6, Central City 5
July 30
Winner's Bracket
Wilber 13, Yutan 2
David City 11, Alma 0
Elimination Bracket
Dannebrog-Cairo-Boelus 11, Central City 3 (Central City eliminated)
Palmer-Wolbach-Greeley 10, Pierce 0 (Pierce eliminated)
July 31
Winner's Bracket
David City 6, Wilber 0
Elimination Bracket
Palmer-Wolbach-Greeley 8, Alma 7 (Alma eliminated)
Yutan 3, Dannebrog-Cairo-Boelus 2 (DCB eliminated)
August 1
Wilber 9, Palmer-Wolbach-Greeley 7 (suspended in 6th due to rain)
David City vs. Yutan (postponed)
August 2
Wilber 9, Palmer-Wolbach-Greeley 7 (PWG eliminated)
David City 11, Yutan 9 (Yutan eliminated)
STATE CHAMPIONSHIP GAME - AUGUST 3
David City vs. Wilber
Wilber needs to beat David City twice to take title
Central Plains Regional Tournament @ Dickinson, North Dakota
First Round - August 2
Pierre (South Dakota) 15, Ham Lake (Minnesota) 5
Omaha Creighton Prep 7, Papillion-LaVista 4
Johnston (Iowa) 10, Fargo (North Dakota) 5
Dickinson (North Dakota) 4, New Brighton (Minnesota) 1
Games for Thursday, August 3
Winner's Bracket
Pierre (South Dakota) vs. Johnston (Iowa)
Omaha Creighton Prep vs. Dickinson (North Dakota)
Elimination Bracket
Ham Lake (Minnesota) vs. Fargo (North Dakota)
Papillion-LaVista vs. New Brighton (Minnesota)
==============================
Class B Seniors & Alliance
First Round (7/29)
Nebraska City 11, Blair 0
Omaha Roncalli 4, McCook 3
Wahoo 16, O'Neill 3
Gering 2, Alliance 1
July 30
Winner's Bracket
Omaha Roncalli 11, Nebraska City 0
Wahoo 19, Gering 5
Elimination Games
McCook 2, Blair 1 (Blair eliminated)
Alliance 14, O'Neill 1 (O'Neill eliminated)
July 31
Winner's Bracket
Omaha Roncalli 10, Wahoo 0
Elimination Bracket
Gering 8, McCook 0 (McCook eliminated)
Nebraska City 14, Alliance 2 (Alliance eliminated)
August 1
Omaha Roncalli 11, Gering 1 (Gering eliminated)
Nebraska City 4, Wahoo 2 (Wahoo eliminated)
State Championship Game - August 2
Omaha Roncalli 10, Nebraska City 1 (Nebraska City eliminated)
CLASS B SENIORS STATE CHAMPION
Omaha Roncalli
==============================
Class C Seniors @ Central City
First Round
Wilber 9, Pierce 0
Yutan 11, Palmer-Wolbach-Greeley 3
David City 8, Dannebrog-Cairo-Boelus 4
Alma 6, Central City 5
July 30
Winner's Bracket
Wilber 13, Yutan 2
David City 11, Alma 0
Elimination Bracket
Dannebrog-Cairo-Boelus 11, Central City 3 (Central City eliminated)
Palmer-Wolbach-Greeley 10, Pierce 0 (Pierce eliminated)
July 31
Winner's Bracket
David City 6, Wilber 0
Elimination Bracket
Palmer-Wolbach-Greeley 8, Alma 7 (Alma eliminated)
Yutan 3, Dannebrog-Cairo-Boelus 2 (DCB eliminated)
August 1
Wilber 9, Palmer-Wolbach-Greeley 7 (suspended in 6th due to rain)
David City vs. Yutan (postponed)
August 2
Wilber 9, Palmer-Wolbach-Greeley 7 (PWG eliminated)
David City 11, Yutan 9 (Yutan eliminated)
STATE CHAMPIONSHIP GAME - AUGUST 3
David City vs. Wilber
Wilber needs to beat David City twice to take title