BOYS
Sub-District Finals (unless noted)
B-1 at Platteview
Platteview 64, Waverly 44
B-2 at Omaha Skutt
Omaha Skutt 67, Omaha Roncalli 48
B-3 at Gretna
Elkhorn South 57, Gretna 53
B-4 at Bennington
Bennington 89, South Sioux City 56
B-5 at Seward
Crete 34, Seward 32 (OT)
B-6 at York
York 65, Aurora 63
B-7 at Lexington
Holdrege 52, Hastings 48
B-8 at Scottsbluff (semifinals)
Scottsbluff 60, Gering 50
Sidney 51, Alliance 38
================================
Sub-District Semifinals (C1, C2, D1, D2)
CLASS C1
C1-1 at Norris
Auburn 46, Fairbury 40
Falls City 55, Johnson County Central 40
C1-2 at Weeping Water
Syracuse 66, Ashland-Greenwood 39
Louisville 69, Conestoga 57
C1-3 at Waverly
Wahoo 69, Boys Town 55
Wahoo Neumann 60, Omaha Concordia 50
C1-4 at Oakland-Craig
Logan View/Scribner-Snyder 71, Fort Calhoun 32
Arlington 49, West Point-Beemer 42
C1-5 at Norfolk
Winnebago 68, Norfolk Catholic 55
Pierce 40, Wayne 29
C1-6 at Burwell
Broken Bow 54, Ord 45
Boone Central/Newman Grove 63, O'Neill 47
C1-7 at Columbus
North Bend 57, Columbus Lakeview 51
David City Aquinas 42, Columbus Scotus 25
C1-8 at Lincoln North Star
Lincoln Christian 68, Malcolm 37
Milford 55, Lincoln Lutheran 44
C1-9 at Grand Island
Grand Island Central Catholic 49, Central City 32
Hastings Adams Central 61, St. Paul 50
C1-10 at Holdrege
Minden 76, Gibbon 49
Kearney Catholic 54, Wood River 31
C1-11 at North Platte
Ogallala 65, Cozad 54
Chase County 65, Hershey 55
C1-12 at Alliance
Gordon-Rushville 51, Valentine 35
Mitchell 38, Chadron 36
===============================
CLASS C2
C2-1 at Fairbury
Freeman 60, Superior 18
Fillmore Central 60, Southern 56
C2-2 at Wahoo
Elmwood-Murdock 64, Fremont Bergan 36
Yutan 40, Palmyra 38
C2-3 at West Point-Beemer
Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 61, Wakefield 50
Oakland-Craig 62, Omaha Nation 58
C2-4 at Norfolk Catholic
Battle Creek 60, Howells-Dodge 51
Lutheran High Northeast 57, Wisner-Pilger 35
C2-5 at Wayne
Ponca 71, Hartington-Newcastle 39
Hartington Cedar Catholic 75, Laurel-Concord-Coleridge 58
C2-6 at O'Neill
Niobrara/Verdigre 50, Ainsworth 46
Creighton 54, Niobrara/Verdigre 53
C2-7 at David City Aquinas
Centennial 43, Cross County 25
Nebraska Christian 52, Twin River 50
C2-8 at Grand Island Central Catholic
Hastings St. Cecilia 37, Centura 23
Doniphan-Trumbull 62, Sutton 59
C2-9 at Broken Bow
South Loup 84, Amherst 56
Arcadia/Loup City 75, Ravenna 59
C2-10 at McCook
Southern Valley 53, Dundy County-Stratton 52
Cambridge 59, Southwest 43
C2-11 at Hershey
Perkins County 53, Maxwell 29
Sutherland 36, North Platte St. Patrick's 28
C2-12 at Gering
Bridgeport 57, Kimball 46
Hemingford 63, Bayard 55
================================
CLASS D1
D1-1 at Wymore
Johnson-Brock 56, Pawnee City 36
Tri County 69, Diller-Odell 47
D1-2 at Sandy Creek
Bruning-Davenport/Shickley 56, Meridian 38
Deshler 51, Lawrence-Nelson 38
D1-3 at Raymond Central
Nebraska City Lourdes 55, Weeping Water 34
East Butler 46, Omaha Christian 31
D1-4 at Wisner-Pilger
Walthill 58, Clarkson/Leigh 50
Pender 60, Guardian Angels Central Catholic 50 (OT)
D1-5 at Battle Creek
Osmond 63, Elkhorn Valley 39
Randolph 49, Plainview 34
D1-6 at Ainsworth
Boyd County 44, Atkinson West Holt 37
North Central 51, Clearwater/Orchard 45
D1-7 at St. Paul
Fullerton 75, Palmer 28
Humphrey/Lindsay Holy Family 69, Central Valley 66
D1-8 at Centennial
Heartland 49, McCool Junction 47 (OT)
Nebraska Lutheran 47, Harvard 33
D1-9 at Hastings Adams Central
Kenesaw 67, Franklin 25
Blue Hill 64, Shelton 36
D1-10 at Kearney Catholic
Ansley/Litchfield 72, Overton 68
Elm Creek 61, Twin Loup 52
D1-11 at Cambridge
Arapahoe 49, Bertrand 37
Medicine Valley 69, Alma 56
D1-12 at Bridgeport
Paxton 62, Morrill 10
Crawford 46, Garden County 29
===================================
CLASS D2
D2-1 at Nebraska City Lourdes
Falls City Sacred Heart 75, Cornerstone Christian 20
Sterling 55, Lewiston 31
D2-2 at Malcolm
Exeter-Milligan 52, Osceola 35
Mead 46, Parkview Christian 44 (3OT)
D2-3 at Stanton
Humphrey St. Francis 76, St. Edward 20
Winside 58, Emerson-Hubbard 41
D2-4 at Hartington Cedar Catholic
Wynot 48, Allen 22
Bloomfield 35, Wausa 26
D2-5 at Bassett
Chambers/Wheeler Central 58, Ewing 24
Stuart 36, O'Neill St. Mary's 33
D2-6 at Greeley
Riverside 72, Spalding Academy 37
Anselmo-Merna 55, Sumner-Eddyville-Miller 39
D2-7 at Minden
Giltner 48, Silver Lake 11
Hampton 41, Heartland Lutheran 27
D2-8 at Southern Valley
Loomis 71, Elwood 36
Wilcox-Hildreth 65, Axtell 44
D2-9 at Ogallala
Wauneta-Palisade 44, Maywood/Hayes Center 17
Wallace 48, Brady 42
D2-10 at North Platte St. Patrick's
Mullen 70, Stapleton 23
Sandhills/Thedford 58, Arthur County 42
D2-11 at Gordon-Rushville
Cody-Kilgore vs. Sioux County
Hyannis 63, Hay Springs 45
D2-12 at Sidney
Creek Valley 59, Potter-Dix 25
Leyton 49, Minatare 43 (2OT)
Sub-District Finals (unless noted)
B-1 at Platteview
Platteview 64, Waverly 44
B-2 at Omaha Skutt
Omaha Skutt 67, Omaha Roncalli 48
B-3 at Gretna
Elkhorn South 57, Gretna 53
B-4 at Bennington
Bennington 89, South Sioux City 56
B-5 at Seward
Crete 34, Seward 32 (OT)
B-6 at York
York 65, Aurora 63
B-7 at Lexington
Holdrege 52, Hastings 48
B-8 at Scottsbluff (semifinals)
Scottsbluff 60, Gering 50
Sidney 51, Alliance 38
================================
Sub-District Semifinals (C1, C2, D1, D2)
CLASS C1
C1-1 at Norris
Auburn 46, Fairbury 40
Falls City 55, Johnson County Central 40
C1-2 at Weeping Water
Syracuse 66, Ashland-Greenwood 39
Louisville 69, Conestoga 57
C1-3 at Waverly
Wahoo 69, Boys Town 55
Wahoo Neumann 60, Omaha Concordia 50
C1-4 at Oakland-Craig
Logan View/Scribner-Snyder 71, Fort Calhoun 32
Arlington 49, West Point-Beemer 42
C1-5 at Norfolk
Winnebago 68, Norfolk Catholic 55
Pierce 40, Wayne 29
C1-6 at Burwell
Broken Bow 54, Ord 45
Boone Central/Newman Grove 63, O'Neill 47
C1-7 at Columbus
North Bend 57, Columbus Lakeview 51
David City Aquinas 42, Columbus Scotus 25
C1-8 at Lincoln North Star
Lincoln Christian 68, Malcolm 37
Milford 55, Lincoln Lutheran 44
C1-9 at Grand Island
Grand Island Central Catholic 49, Central City 32
Hastings Adams Central 61, St. Paul 50
C1-10 at Holdrege
Minden 76, Gibbon 49
Kearney Catholic 54, Wood River 31
C1-11 at North Platte
Ogallala 65, Cozad 54
Chase County 65, Hershey 55
C1-12 at Alliance
Gordon-Rushville 51, Valentine 35
Mitchell 38, Chadron 36
===============================
CLASS C2
C2-1 at Fairbury
Freeman 60, Superior 18
Fillmore Central 60, Southern 56
C2-2 at Wahoo
Elmwood-Murdock 64, Fremont Bergan 36
Yutan 40, Palmyra 38
C2-3 at West Point-Beemer
Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 61, Wakefield 50
Oakland-Craig 62, Omaha Nation 58
C2-4 at Norfolk Catholic
Battle Creek 60, Howells-Dodge 51
Lutheran High Northeast 57, Wisner-Pilger 35
C2-5 at Wayne
Ponca 71, Hartington-Newcastle 39
Hartington Cedar Catholic 75, Laurel-Concord-Coleridge 58
C2-6 at O'Neill
Niobrara/Verdigre 50, Ainsworth 46
Creighton 54, Niobrara/Verdigre 53
C2-7 at David City Aquinas
Centennial 43, Cross County 25
Nebraska Christian 52, Twin River 50
C2-8 at Grand Island Central Catholic
Hastings St. Cecilia 37, Centura 23
Doniphan-Trumbull 62, Sutton 59
C2-9 at Broken Bow
South Loup 84, Amherst 56
Arcadia/Loup City 75, Ravenna 59
C2-10 at McCook
Southern Valley 53, Dundy County-Stratton 52
Cambridge 59, Southwest 43
C2-11 at Hershey
Perkins County 53, Maxwell 29
Sutherland 36, North Platte St. Patrick's 28
C2-12 at Gering
Bridgeport 57, Kimball 46
Hemingford 63, Bayard 55
================================
CLASS D1
D1-1 at Wymore
Johnson-Brock 56, Pawnee City 36
Tri County 69, Diller-Odell 47
D1-2 at Sandy Creek
Bruning-Davenport/Shickley 56, Meridian 38
Deshler 51, Lawrence-Nelson 38
D1-3 at Raymond Central
Nebraska City Lourdes 55, Weeping Water 34
East Butler 46, Omaha Christian 31
D1-4 at Wisner-Pilger
Walthill 58, Clarkson/Leigh 50
Pender 60, Guardian Angels Central Catholic 50 (OT)
D1-5 at Battle Creek
Osmond 63, Elkhorn Valley 39
Randolph 49, Plainview 34
D1-6 at Ainsworth
Boyd County 44, Atkinson West Holt 37
North Central 51, Clearwater/Orchard 45
D1-7 at St. Paul
Fullerton 75, Palmer 28
Humphrey/Lindsay Holy Family 69, Central Valley 66
D1-8 at Centennial
Heartland 49, McCool Junction 47 (OT)
Nebraska Lutheran 47, Harvard 33
D1-9 at Hastings Adams Central
Kenesaw 67, Franklin 25
Blue Hill 64, Shelton 36
D1-10 at Kearney Catholic
Ansley/Litchfield 72, Overton 68
Elm Creek 61, Twin Loup 52
D1-11 at Cambridge
Arapahoe 49, Bertrand 37
Medicine Valley 69, Alma 56
D1-12 at Bridgeport
Paxton 62, Morrill 10
Crawford 46, Garden County 29
===================================
CLASS D2
D2-1 at Nebraska City Lourdes
Falls City Sacred Heart 75, Cornerstone Christian 20
Sterling 55, Lewiston 31
D2-2 at Malcolm
Exeter-Milligan 52, Osceola 35
Mead 46, Parkview Christian 44 (3OT)
D2-3 at Stanton
Humphrey St. Francis 76, St. Edward 20
Winside 58, Emerson-Hubbard 41
D2-4 at Hartington Cedar Catholic
Wynot 48, Allen 22
Bloomfield 35, Wausa 26
D2-5 at Bassett
Chambers/Wheeler Central 58, Ewing 24
Stuart 36, O'Neill St. Mary's 33
D2-6 at Greeley
Riverside 72, Spalding Academy 37
Anselmo-Merna 55, Sumner-Eddyville-Miller 39
D2-7 at Minden
Giltner 48, Silver Lake 11
Hampton 41, Heartland Lutheran 27
D2-8 at Southern Valley
Loomis 71, Elwood 36
Wilcox-Hildreth 65, Axtell 44
D2-9 at Ogallala
Wauneta-Palisade 44, Maywood/Hayes Center 17
Wallace 48, Brady 42
D2-10 at North Platte St. Patrick's
Mullen 70, Stapleton 23
Sandhills/Thedford 58, Arthur County 42
D2-11 at Gordon-Rushville
Cody-Kilgore vs. Sioux County
Hyannis 63, Hay Springs 45
D2-12 at Sidney
Creek Valley 59, Potter-Dix 25
Leyton 49, Minatare 43 (2OT)