Nebraska State Track & Field Championships
CLASS A
BOYS (Final)
1. Lincoln High - 76
2. Lincoln Southwest - 75.5
3. Fremont - 66
4. Omaha Burke - 63
5. Omaha Creighton Prep - 48
6. Kearney - 42.5
7. Elkhorn South - 38
8. Millard North - 31
9. Millard West - 25
10. Lincoln Pius X - 24
11. Omaha North - 22
12. North Platte - 19
13. Bellevue West - 17
14. Grand Island - 16
15. Columbus - 14
15. Lincoln East - 14
17. Millard South - 13.5
18. Omaha Benson - 11
18. Papillion-LaVista South - 11
20. Lincoln Southeast - 10
21. Lincoln North Star - 9
22. Papillion-LaVista - 5.5
23. Norfolk - 5
24. Bellevue East - 3
24. Omaha South - 3
26. Omaha Westside - 1
High Jump
1. Marteko Tealer, Omaha Benson - 6' 8"
2. Kose Kose, Lincoln Pius X - 6' 6"
3t. Justin Myers, Papillion-LaVista - 6' 4"
3t. Rayan Kathol, Elkhorn South - 6' 4"
5. Jesse Lewis, Lincoln Southwest - 6' 4"
6. Brayden Sorensen, Kearney - 6' 4"
7. Blake Van Ert, Lincoln Southwest - 6' 4"
8t. Seth Stroh, Kearney - 6' 4"
8t. Reid Nelson, Elkhorn South - 6' 4"
Shot Put
1. Kevin Shubert, Millard North - 58' 10"
2. Elliott Purdy, North Platte - 54' 7.75"
3. Tristan Gray, Omaha North - 53' 9.75"
4. Bergan Hofer, Fremont - 53' 9"
5. Anthony Banderas, Lincoln Southwest - 53' 7"
6. Jackson Drezelo, Bellevue East - 53' 0.5"
7. Kahkahwet Thoe, Grand Island - 52' 9.75"
8. Chris Cassidy, Lincoln Pius X - 52' 5.25"
Triple Jump
1. Dauntavis Lawrence, Lincoln High - 46' 2"
2. Jesse Lewis, Lincoln Southwest - 45' 4"
3. Lado Kose, Lincoln Pius X - 44' 0.25"
4. Connor Clayton, Norfolk - 43' 6.25"
5. Cory Kitt, Kearney - 43' 6.25"
6. Blake Petersen, Columbus - 43' 2.5"
7. Marshall Austin, Lincoln North Star - 43' 1.25"
8. Mason Jung, Millard North - 42' 9"
Pole Vault
1. Jacob Sellon, Fremont - 15' 4"
2. Skyler Peterson, Lincoln Southeast - 15' 0"
3t. Zach Bennetts, Lincoln Southwest - 14' 4"
3t. Jacob Reinhardt, Millard South - 14' 4"
5. Jake Goertzen, Lincoln North Star - 14' 4"
6. Jacob Harvey, North Platte - 14' 0"
7. Carson Cahoy, Grand Island - 14' 0"
8. Ian Bauer, Kearney - 13' 6"
Discus
1. Anthony Banderas, Lincoln Southwest - 169' 2"
2. Tyler Brown, Lincoln East - 167' 6"
3. Joey Larson, North Platte - 155' 1"
4. Tate Moeller, Fremont - 153' 8"
5. Gavin Peitzmeier, Millard South - 151' 8"
6. Kevin Shubert, Millard North - 149' 9"
7. Elliott Purdy, North Platte - 148' 2"
8. Will Jorgensen, Kearney - 147' 6"
Long Jump
1. Jacob Losole, Millard North - 22' 6.75"
2. Samaan Adenti, Grand Island - 22' 6"
3. Blake Van Ert, Lincoln Southwest - 22' 1.75"
4. Dauntavis Lawrence, Lincoln High - 21' 8.5"
5. Blake Petersen, Columbus - 21' 7"
6. Jadus Ellis, Millard North - 21' 1.5"
7. Michael Anderson, Lincoln Southeast - 21' 1.25"
8. Zavier Betts, Bellevue West - 21' 0.5"
100 Meter Dash
1. Alex Nelson, Elkhorn South - 10.63
2. Zion Perry, Lincoln High - 10.75
3. Jacob Knott, Elkhorn South - 11.001
4. Jayvonn Vinson, Omaha Burke - 11.009
5. Miko Maessner, Kearney - 11.02
6. Noah Velinsky, Omaha Creighton Prep - 11.05
7. Will Spethman, Lincoln Pius X - 11.16
8. Mesiah Block, Omaha Benson - 11.28
200 Meter Dash
1. Alex Nelson, Elkhorn South - 21.52
2. Miko Maessner, Kearney - 21.93
3. Zion Perry, Lincoln High - 22.00
4. Noah Velinsky, Omaha Creighton Prep - 22.40
5. Jayvonn Vinson, Omaha Burke - 22.41
6. Casey Renken, Kearney - 22.67
7. Will Spethman, Lincoln Pius X - 22.71
8. Avante Dickerson, Omaha Westside - 22.73
400 Meter Dash
1. Lucas Arps, Fremotn - 49.52
2. Leeaaron Berks, Lincoln High - 49.98
3. Michael Payne, Omaha Burke - 50.27
4. Michael Koch III, Columbus - 50.73
5. Caelin Reeh, Fremont - 51.51
6. Benjamin Christenson, Millard West - 51.62
7. DShaun Samuels, Omaha North - 51.83
8. Ian Brown, Omaha North - 51.93
800 Meter Run
1. Wesley Ferguson, Fremont - 1:55.80
2. Franklin Shue, Millard West - 1:55.83
3. Leeaaron Berks, Lincoln High - 1:56.65
4. Daniel Mattern, Omaha Creighton Prep - 1:57.58
5. Jose Gonzalez, Fremont - 1:58.23
6. Isaac Lawrence, Omaha Burke - 1:58.48
7. Masen Louviere, Lincoln Southwest - 1:59.71
8. John Quigley, Millard West - 1:59.78
1,600 Meter Run
1. Ryan Eastman, Omaha Creighton Prep - 4:17.71
2. Jack Nolley, Lincoln Southwest - 4:21.32
3. Luke Nolley, Lincoln Southwest - 4:22.87
4. Jose Gonzalez, Fremont - 4:23.89
5. Jacob Ralston, Papillion-LaVista South - 4:27.08
6. Aldo Zavala-Flores, Omaha South - 4:28.44
7. Chase Cate, Fremont - 4:29.35
8. John Quigley, Millard West - 4:29.53
3,200 Meter Run
1. Ryan Eastman, Omaha Creighton Prep - 9:28.95
2. Luke Nolley, Lincoln Southwest - 9:33.53
3. Jacob Ralston, Papillion-LaVista South - 9:40.74
4. John Slagle, Omaha Creighton Prep - 9:50.56
5. Tyler Boyle, Lincoln Southwest - 9:52.35
6. C.J. Martinez, Fremont - 9:53.51
7. Trevor Acton, Lincoln Southwest - 9:54.31
8. Liem Chot, Lincoln North Star - 9:54.32
110 Meter High Hurdles
1. Darius Luff, Lincoln High - 14.08
2. James Radziunas, Bellevue West - 14.64
3. Elliott Alexander, Lincoln East - 15.04
4. KeVonta Thompson, Omaha North - 15.20
5. Lyndon Harrison, Omaha Burke - 15.38
6. Isaiah Winston, Lincoln High - 15.39
7. Myles Thompson, Omaha Burke - 15.47
8. Malachi Carroll, Omaha Burke - 15.49
Darius Luff's time of 13.84 in the prelims is a new Class A and All-Class State Record. Breaks the old record of 13.8 (handheld) set by Mashona Marsh of Omaha Benson in 1975.
300 Meter Intermediate Hurdles
1. Darius Luff, Lincoln High - 38.73
2. Myles Thompson, Omaha Burke - 39.87
3. James Radziunas, Bellevue West - 39.91
4. KeVonta Thompson, Omaha North - 40.45
5. Lyndon Harrison, Omaha Burke - 40.78
6. Malachi Carroll, Omaha Burke - 40.81
7. Nicholas Stoeckle, Columbus - 40.87
8. Brian Clausen, Papillion-LaVista South - 40.89
4x100 Relay
1. Kearney - 42.53
2. Omaha Burke - 42.73
3. Elkhorn South - 42.74
4. Lincoln High - 42.93
5. Millard North - 42.97
6. Omaha North - 43.18
7. Bellevue West - 43.40
8. Lincoln Southwest - 43.59
4x400 Relay
1. Omaha Burke - 3:23.83
2. Kearney - 3:23.89
3. Millard West - 3:24.90
4. Lincoln High - 3:26.35
5. Millard South - 3:28.07
6. Grand Island - 3:28.58
7. Lincoln Southwest - 3:28.87
8. Lincoln Pius X - 3:30.69
4x800 Relay
1. Omaha Creighton Prep - 7:52.72
2. Fremont - 7:53.14
3. Millard West - 7:56.62
4. Omaha Burke - 8:05.27
5. Lincoln Pius X - 8:07.76
6. Lincoln Southwest - 8:09.51
7. Lincoln North Star - 8:11.44
8. Grand Island - 8:16.11
CLASS A
BOYS (Final)
1. Lincoln High - 76
2. Lincoln Southwest - 75.5
3. Fremont - 66
4. Omaha Burke - 63
5. Omaha Creighton Prep - 48
6. Kearney - 42.5
7. Elkhorn South - 38
8. Millard North - 31
9. Millard West - 25
10. Lincoln Pius X - 24
11. Omaha North - 22
12. North Platte - 19
13. Bellevue West - 17
14. Grand Island - 16
15. Columbus - 14
15. Lincoln East - 14
17. Millard South - 13.5
18. Omaha Benson - 11
18. Papillion-LaVista South - 11
20. Lincoln Southeast - 10
21. Lincoln North Star - 9
22. Papillion-LaVista - 5.5
23. Norfolk - 5
24. Bellevue East - 3
24. Omaha South - 3
26. Omaha Westside - 1
High Jump
1. Marteko Tealer, Omaha Benson - 6' 8"
2. Kose Kose, Lincoln Pius X - 6' 6"
3t. Justin Myers, Papillion-LaVista - 6' 4"
3t. Rayan Kathol, Elkhorn South - 6' 4"
5. Jesse Lewis, Lincoln Southwest - 6' 4"
6. Brayden Sorensen, Kearney - 6' 4"
7. Blake Van Ert, Lincoln Southwest - 6' 4"
8t. Seth Stroh, Kearney - 6' 4"
8t. Reid Nelson, Elkhorn South - 6' 4"
Shot Put
1. Kevin Shubert, Millard North - 58' 10"
2. Elliott Purdy, North Platte - 54' 7.75"
3. Tristan Gray, Omaha North - 53' 9.75"
4. Bergan Hofer, Fremont - 53' 9"
5. Anthony Banderas, Lincoln Southwest - 53' 7"
6. Jackson Drezelo, Bellevue East - 53' 0.5"
7. Kahkahwet Thoe, Grand Island - 52' 9.75"
8. Chris Cassidy, Lincoln Pius X - 52' 5.25"
Triple Jump
1. Dauntavis Lawrence, Lincoln High - 46' 2"
2. Jesse Lewis, Lincoln Southwest - 45' 4"
3. Lado Kose, Lincoln Pius X - 44' 0.25"
4. Connor Clayton, Norfolk - 43' 6.25"
5. Cory Kitt, Kearney - 43' 6.25"
6. Blake Petersen, Columbus - 43' 2.5"
7. Marshall Austin, Lincoln North Star - 43' 1.25"
8. Mason Jung, Millard North - 42' 9"
Pole Vault
1. Jacob Sellon, Fremont - 15' 4"
2. Skyler Peterson, Lincoln Southeast - 15' 0"
3t. Zach Bennetts, Lincoln Southwest - 14' 4"
3t. Jacob Reinhardt, Millard South - 14' 4"
5. Jake Goertzen, Lincoln North Star - 14' 4"
6. Jacob Harvey, North Platte - 14' 0"
7. Carson Cahoy, Grand Island - 14' 0"
8. Ian Bauer, Kearney - 13' 6"
Discus
1. Anthony Banderas, Lincoln Southwest - 169' 2"
2. Tyler Brown, Lincoln East - 167' 6"
3. Joey Larson, North Platte - 155' 1"
4. Tate Moeller, Fremont - 153' 8"
5. Gavin Peitzmeier, Millard South - 151' 8"
6. Kevin Shubert, Millard North - 149' 9"
7. Elliott Purdy, North Platte - 148' 2"
8. Will Jorgensen, Kearney - 147' 6"
Long Jump
1. Jacob Losole, Millard North - 22' 6.75"
2. Samaan Adenti, Grand Island - 22' 6"
3. Blake Van Ert, Lincoln Southwest - 22' 1.75"
4. Dauntavis Lawrence, Lincoln High - 21' 8.5"
5. Blake Petersen, Columbus - 21' 7"
6. Jadus Ellis, Millard North - 21' 1.5"
7. Michael Anderson, Lincoln Southeast - 21' 1.25"
8. Zavier Betts, Bellevue West - 21' 0.5"
100 Meter Dash
1. Alex Nelson, Elkhorn South - 10.63
2. Zion Perry, Lincoln High - 10.75
3. Jacob Knott, Elkhorn South - 11.001
4. Jayvonn Vinson, Omaha Burke - 11.009
5. Miko Maessner, Kearney - 11.02
6. Noah Velinsky, Omaha Creighton Prep - 11.05
7. Will Spethman, Lincoln Pius X - 11.16
8. Mesiah Block, Omaha Benson - 11.28
200 Meter Dash
1. Alex Nelson, Elkhorn South - 21.52
2. Miko Maessner, Kearney - 21.93
3. Zion Perry, Lincoln High - 22.00
4. Noah Velinsky, Omaha Creighton Prep - 22.40
5. Jayvonn Vinson, Omaha Burke - 22.41
6. Casey Renken, Kearney - 22.67
7. Will Spethman, Lincoln Pius X - 22.71
8. Avante Dickerson, Omaha Westside - 22.73
400 Meter Dash
1. Lucas Arps, Fremotn - 49.52
2. Leeaaron Berks, Lincoln High - 49.98
3. Michael Payne, Omaha Burke - 50.27
4. Michael Koch III, Columbus - 50.73
5. Caelin Reeh, Fremont - 51.51
6. Benjamin Christenson, Millard West - 51.62
7. DShaun Samuels, Omaha North - 51.83
8. Ian Brown, Omaha North - 51.93
800 Meter Run
1. Wesley Ferguson, Fremont - 1:55.80
2. Franklin Shue, Millard West - 1:55.83
3. Leeaaron Berks, Lincoln High - 1:56.65
4. Daniel Mattern, Omaha Creighton Prep - 1:57.58
5. Jose Gonzalez, Fremont - 1:58.23
6. Isaac Lawrence, Omaha Burke - 1:58.48
7. Masen Louviere, Lincoln Southwest - 1:59.71
8. John Quigley, Millard West - 1:59.78
1,600 Meter Run
1. Ryan Eastman, Omaha Creighton Prep - 4:17.71
2. Jack Nolley, Lincoln Southwest - 4:21.32
3. Luke Nolley, Lincoln Southwest - 4:22.87
4. Jose Gonzalez, Fremont - 4:23.89
5. Jacob Ralston, Papillion-LaVista South - 4:27.08
6. Aldo Zavala-Flores, Omaha South - 4:28.44
7. Chase Cate, Fremont - 4:29.35
8. John Quigley, Millard West - 4:29.53
3,200 Meter Run
1. Ryan Eastman, Omaha Creighton Prep - 9:28.95
2. Luke Nolley, Lincoln Southwest - 9:33.53
3. Jacob Ralston, Papillion-LaVista South - 9:40.74
4. John Slagle, Omaha Creighton Prep - 9:50.56
5. Tyler Boyle, Lincoln Southwest - 9:52.35
6. C.J. Martinez, Fremont - 9:53.51
7. Trevor Acton, Lincoln Southwest - 9:54.31
8. Liem Chot, Lincoln North Star - 9:54.32
110 Meter High Hurdles
1. Darius Luff, Lincoln High - 14.08
2. James Radziunas, Bellevue West - 14.64
3. Elliott Alexander, Lincoln East - 15.04
4. KeVonta Thompson, Omaha North - 15.20
5. Lyndon Harrison, Omaha Burke - 15.38
6. Isaiah Winston, Lincoln High - 15.39
7. Myles Thompson, Omaha Burke - 15.47
8. Malachi Carroll, Omaha Burke - 15.49
Darius Luff's time of 13.84 in the prelims is a new Class A and All-Class State Record. Breaks the old record of 13.8 (handheld) set by Mashona Marsh of Omaha Benson in 1975.
300 Meter Intermediate Hurdles
1. Darius Luff, Lincoln High - 38.73
2. Myles Thompson, Omaha Burke - 39.87
3. James Radziunas, Bellevue West - 39.91
4. KeVonta Thompson, Omaha North - 40.45
5. Lyndon Harrison, Omaha Burke - 40.78
6. Malachi Carroll, Omaha Burke - 40.81
7. Nicholas Stoeckle, Columbus - 40.87
8. Brian Clausen, Papillion-LaVista South - 40.89
4x100 Relay
1. Kearney - 42.53
2. Omaha Burke - 42.73
3. Elkhorn South - 42.74
4. Lincoln High - 42.93
5. Millard North - 42.97
6. Omaha North - 43.18
7. Bellevue West - 43.40
8. Lincoln Southwest - 43.59
4x400 Relay
1. Omaha Burke - 3:23.83
2. Kearney - 3:23.89
3. Millard West - 3:24.90
4. Lincoln High - 3:26.35
5. Millard South - 3:28.07
6. Grand Island - 3:28.58
7. Lincoln Southwest - 3:28.87
8. Lincoln Pius X - 3:30.69
4x800 Relay
1. Omaha Creighton Prep - 7:52.72
2. Fremont - 7:53.14
3. Millard West - 7:56.62
4. Omaha Burke - 8:05.27
5. Lincoln Pius X - 8:07.76
6. Lincoln Southwest - 8:09.51
7. Lincoln North Star - 8:11.44
8. Grand Island - 8:16.11
Last edited: