Other Sports Track Results (4/30)
- By Alum-Ni
- Huskerland Prep Sports
- 8 Replies
Best of the Midwest Classic
Link: https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/539027/results
BOYS
1. Chase County - 102
2. North Platte St. Patrick's - 79
3. North Platte - 72
4. Overton - 35.5
5. McCook - 32
6. Perkins County - 30.5
7. Hershey - 30
8. Mullen - 22
9. Dundy County-Stratton - 20
10. Arthur County - 15
11. Alma - 14
11. Sutherland - 14
13. Cambridge - 12
13. Sandhills/Thedford - 12
15. Arapahoe - 8
15. Maywood/Hayes Center - 8
17. Maxwell - 5
18. Medicine Valley - 4
18. Southwest - 4
20. Paxton - 2
20. Sandhills Valley - 2
22. South Loup - 1
100
1. William Kulhanek, Overton - 10.55
200
1. William Kulhanek, Overton - 22.33
400
1. William Kulhanek, Overton - 48.54 (Class D State Record)
William Kulhanek's time of 48.54 is a new Class D state record, breaking the old record of 48.89 set by Parker Anderson of Cross County in 2013
800
1. Rian Teets, North Platte - 2:00.72
1,600
1. Mason McGreer, Perkins County - 4:38.34
3,200
1. Coltan Ham, North Platte St. Patrick's - 10:10.67
110 HH
1. Jaxon Knisley, North Platte St. Patrick's - 13.84
300 IH
1. Easton Fries, Chase County - 39.74
4x100
1. North Platte St. Patrick's - 43.89
4x400
1. Chase County - 3:29.88
4x800
1. North Platte - 8:23.29
Shot Put
1. Boone Snyder, Sutherland - 54' 3.25"
Discus
1. Noah Rau, Chase County - 154' 4"
High Jump
1. Logan Winder, North Platte St. Patrick's - 5' 11"
Pole Vault
1. Mason Wallin, Chase County - 13' 7"
Long Jump
1. Zavier Mitchell, Alma - 22' 3.5"
Triple Jump
1. Coby Higgins, Sandhills/Thedford - 45' 0"
==============================
GIRLS
1. McCook - 77
2. Chase County - 74
3. Paxton - 32
4. Wallace - 31
5. Perkins County - 30
6. North Platte - 29
7. Dundy County-Stratton - 28
7. Overton - 28
9. Cambridge - 26
10. North Platte St. Patrick's - 22
10. Sandhills/Thedford - 22
12. Alma - 21
13. Mullen - 20
14. Wauneta-Palisade - 18
15. Arapahoe - 12
16. Maywood/Hayes Center - 11
16. Medicine Valley - 11
18. Creek Valley - 8
19. Brady - 7
20. South Loup - 6
21. Sutherland - 4
22. Hershey - 3
23. South Platte - 2
24. Arthur County - 1
24. Southwest - 1
100
1. JoLie Farr, Cambridge - 12.51
200
1. Clara Spargo, Dundy County-Stratton - 26.21
400
1. Adysen McCarter, Overton - 1:01.39
800
1. Paige Bortner, McCook - 2:21.16
1,600
1. Emma Cappel, McCook - 5:35.00
3,200
1. Brecken Gale, McCook - 12:24.54
100 HH
1. Tierston Moore, Alma - 15.52
300 LH
1. Tierston Moore, Alma - 46.85
4x100
1. McCook - 50.57
4x400
1. Chase County - 4:10.51
4x800
1. Chase County - 10:22.66
Shot Put
1. Jaylen Dimmitt, Sandhills/Thedford - 39' 1"
Discus
1. Audrey Holm, Paxton - 114' 1"
High Jump
1. Stella Heapy, Medicine Valley - 5' 1"
Pole Vault
1. Avery Beemer, Chase County - 10' 1"
Long Jump
1. Keyala Williams, North Platte - 17' 0.25"
Triple Jump
1. Adysen McCarter, Overton - 37' 0"
Link: https://www.athletic.net/TrackAndField/meet/539027/results
BOYS
1. Chase County - 102
2. North Platte St. Patrick's - 79
3. North Platte - 72
4. Overton - 35.5
5. McCook - 32
6. Perkins County - 30.5
7. Hershey - 30
8. Mullen - 22
9. Dundy County-Stratton - 20
10. Arthur County - 15
11. Alma - 14
11. Sutherland - 14
13. Cambridge - 12
13. Sandhills/Thedford - 12
15. Arapahoe - 8
15. Maywood/Hayes Center - 8
17. Maxwell - 5
18. Medicine Valley - 4
18. Southwest - 4
20. Paxton - 2
20. Sandhills Valley - 2
22. South Loup - 1
100
1. William Kulhanek, Overton - 10.55
200
1. William Kulhanek, Overton - 22.33
400
1. William Kulhanek, Overton - 48.54 (Class D State Record)
William Kulhanek's time of 48.54 is a new Class D state record, breaking the old record of 48.89 set by Parker Anderson of Cross County in 2013
800
1. Rian Teets, North Platte - 2:00.72
1,600
1. Mason McGreer, Perkins County - 4:38.34
3,200
1. Coltan Ham, North Platte St. Patrick's - 10:10.67
110 HH
1. Jaxon Knisley, North Platte St. Patrick's - 13.84
300 IH
1. Easton Fries, Chase County - 39.74
4x100
1. North Platte St. Patrick's - 43.89
4x400
1. Chase County - 3:29.88
4x800
1. North Platte - 8:23.29
Shot Put
1. Boone Snyder, Sutherland - 54' 3.25"
Discus
1. Noah Rau, Chase County - 154' 4"
High Jump
1. Logan Winder, North Platte St. Patrick's - 5' 11"
Pole Vault
1. Mason Wallin, Chase County - 13' 7"
Long Jump
1. Zavier Mitchell, Alma - 22' 3.5"
Triple Jump
1. Coby Higgins, Sandhills/Thedford - 45' 0"
==============================
GIRLS
1. McCook - 77
2. Chase County - 74
3. Paxton - 32
4. Wallace - 31
5. Perkins County - 30
6. North Platte - 29
7. Dundy County-Stratton - 28
7. Overton - 28
9. Cambridge - 26
10. North Platte St. Patrick's - 22
10. Sandhills/Thedford - 22
12. Alma - 21
13. Mullen - 20
14. Wauneta-Palisade - 18
15. Arapahoe - 12
16. Maywood/Hayes Center - 11
16. Medicine Valley - 11
18. Creek Valley - 8
19. Brady - 7
20. South Loup - 6
21. Sutherland - 4
22. Hershey - 3
23. South Platte - 2
24. Arthur County - 1
24. Southwest - 1
100
1. JoLie Farr, Cambridge - 12.51
200
1. Clara Spargo, Dundy County-Stratton - 26.21
400
1. Adysen McCarter, Overton - 1:01.39
800
1. Paige Bortner, McCook - 2:21.16
1,600
1. Emma Cappel, McCook - 5:35.00
3,200
1. Brecken Gale, McCook - 12:24.54
100 HH
1. Tierston Moore, Alma - 15.52
300 LH
1. Tierston Moore, Alma - 46.85
4x100
1. McCook - 50.57
4x400
1. Chase County - 4:10.51
4x800
1. Chase County - 10:22.66
Shot Put
1. Jaylen Dimmitt, Sandhills/Thedford - 39' 1"
Discus
1. Audrey Holm, Paxton - 114' 1"
High Jump
1. Stella Heapy, Medicine Valley - 5' 1"
Pole Vault
1. Avery Beemer, Chase County - 10' 1"
Long Jump
1. Keyala Williams, North Platte - 17' 0.25"
Triple Jump
1. Adysen McCarter, Overton - 37' 0"