A comprehensive list of state cross country qualifying teams and individuals.
CLASS A
BOYS
TEAMS
Fremont
Grand Island
Lincoln East
Lincoln High
Lincoln North Star
Lincoln Pius X
Lincoln Southwest
Millard West
Norfolk
Omaha Creighton Prep
Omaha Westside
Papillion-LaVista South
INDIVIDUALS
Caleb Larsen, Gretna
Gavin Luthi, Gretna
Zachary Petzet, Kearney
Jarett Messersmith, Lincoln Southeast
Peyton Omer, Millard North
Dalton Heller, Millard South
Dylan Lender, Millard South
Jack Knapp, North Platte
Rian Teets, North Platte
Liam Murphy, Omaha Burke
Sergio Martinez Cruz, Omaha South
Ethan Mann, Papillion-LaVista
==================================
GIRLS
TEAMS
Elkhorn South
Fremont
Kearney
Lincoln East
Lincoln Pius X
Lincoln Southwest
Millard North
Millard West
Norfolk
Omaha Westside
Papillion-LaVista
Papillion-LaVista South
INDIVIDUALS
Kara Muller, Bellevue West
Melissa Gomez-Vazquez, Columbus
Hailey Kropatsch, Columbus
Katherine Johnsen, Grand Island
Annika Schlachter, Grand Island
Jerusha Osborne, Lincoln High
Sydney Wendt, Lincoln High
Hope Riedel, Lincoln North Star
Ally Badura, Lincoln Northeast
Caitlyn Olsen, Lincoln Southeast
Abbigail Durow, Millard South
Jada Hothan, North Platte
Trinity Greene, Omaha Burke
Sadie Osher, Omaha Central
Lucia Ambrose, Omaha Marian
Charlotte Gregor, Omaha South
CLASS A
BOYS
TEAMS
Fremont
Grand Island
Lincoln East
Lincoln High
Lincoln North Star
Lincoln Pius X
Lincoln Southwest
Millard West
Norfolk
Omaha Creighton Prep
Omaha Westside
Papillion-LaVista South
INDIVIDUALS
Caleb Larsen, Gretna
Gavin Luthi, Gretna
Zachary Petzet, Kearney
Jarett Messersmith, Lincoln Southeast
Peyton Omer, Millard North
Dalton Heller, Millard South
Dylan Lender, Millard South
Jack Knapp, North Platte
Rian Teets, North Platte
Liam Murphy, Omaha Burke
Sergio Martinez Cruz, Omaha South
Ethan Mann, Papillion-LaVista
==================================
GIRLS
TEAMS
Elkhorn South
Fremont
Kearney
Lincoln East
Lincoln Pius X
Lincoln Southwest
Millard North
Millard West
Norfolk
Omaha Westside
Papillion-LaVista
Papillion-LaVista South
INDIVIDUALS
Kara Muller, Bellevue West
Melissa Gomez-Vazquez, Columbus
Hailey Kropatsch, Columbus
Katherine Johnsen, Grand Island
Annika Schlachter, Grand Island
Jerusha Osborne, Lincoln High
Sydney Wendt, Lincoln High
Hope Riedel, Lincoln North Star
Ally Badura, Lincoln Northeast
Caitlyn Olsen, Lincoln Southeast
Abbigail Durow, Millard South
Jada Hothan, North Platte
Trinity Greene, Omaha Burke
Sadie Osher, Omaha Central
Lucia Ambrose, Omaha Marian
Charlotte Gregor, Omaha South