BOYS
CLASS A
DISTRICT FINALS
A-1
Bellevue West 75, Lincoln North Star 61
A-2
Millard North 82, Lincoln Southwest 50
A-3 (Tuesday)
Omaha Bryan at Omaha Westside
A-4 (Tuesday)
Papillion-LaVista South at Omaha North
A-5
Lincoln Southeast 40, Omaha Creighton Prep 38 (OT)
A-6 (Tuesday)
Omaha Central at Lincoln Pius X
A-7 (Tuesday)
Gretna at Kearney
=======================
CLASS B
DISTRICT FINALS
B-1 (Tuesday)
York at Crete
B-2
Norris 73, Gretna East 46
B-3
Scottsbluff 49, Seward 46
B-4
Omaha Skutt 84, Hastings 50
B-5
Elkhorn 74, Omaha Gross 53
B-6
Omaha Roncalli 69, Gering 48
B-7
Bennington 62, Waverly 46
B-8
Platteview 58, Elkhorn North 55
=======================
CLASS C1
DISTRICT FINALS
C1-1
Omaha Concordia 45, Columbus Scotus 25
C1-2
Ashland-Greenwood 59, Minden 39
C1-3 (Tuesday)
Battle Creek vs. Auburn (at Seward)
C1-4
Malcolm 56, Sidney 45
C1-5
Ogallala 77, Conestoga 42
C1-6
Wahoo 66, Wayne 39
C1-7
Douglas County West 46, Cozad 31
C1-8 (Tuesday)
Fillmore Central at Doniphan-Trumbull
=======================
CLASS C2
DISTRICT FINALS
C2-1 (Tuesday)
Mead at Amherst
C2-2
Ponca 37, Hastings St. Cecilia 28
C2-3 (Tuesday)
Lutheran High Northeast at Hartington Cedar Catholic
C2-4
Lincoln Lutheran 60, Tri County 39
C2-5
Cross County 61, North Bend Central 53
C2-6 (Tuesday)
Perkins County vs. Summerland (at Kearney Catholic)
C2-7
Bridgeport 42, Freeman 23
C2-8
Norfolk Catholic 37, Sandy Creek 26
=======================
CLASS D1
DISTRICT FINALS
D1-1
North Platte St. Patrick's 69, Overton 44
D1-2
Johnson-Brock 45, Elmwood-Murdock 29
D1-3
Ansley/Litchfield 46, Cambridge 23
D1-4
Riverside 61, McCool Junction 53
D1-5 (Tuesday)
Guardian Angels Central Catholic at Howells-Dodge
D1-6
Ainsworth 67, Axtell 53
D1-7 (Tuesday)
Sutton vs. Dundy County-Stratton (at Southern Valley)
D1-8 (Tuesday)
Plainview at South Loup
=======================
CLASS D2
DISTRICT FINALS
D2-1 (Tuesday)
Anselmo-Merna at Shelton
D2-2
Maywood/Hayes Center 60, Potter-Dix 21
D2-3
Sumner-Eddyville-Miller 46, Lawrence-Nelson 40
D2-4 (Tuesday)
High Plains at Walthill
D2-5
Elm Creek 50, Paxton 44
D2-6
Wynot 74, Hay Springs 34
D2-7
Humphrey St. Francis 76, Hyannis 34
D2-8
O'Neill St. Mary's 81, Parkview Christian 58
CLASS A
DISTRICT FINALS
A-1
Bellevue West 75, Lincoln North Star 61
A-2
Millard North 82, Lincoln Southwest 50
A-3 (Tuesday)
Omaha Bryan at Omaha Westside
A-4 (Tuesday)
Papillion-LaVista South at Omaha North
A-5
Lincoln Southeast 40, Omaha Creighton Prep 38 (OT)
A-6 (Tuesday)
Omaha Central at Lincoln Pius X
A-7 (Tuesday)
Gretna at Kearney
=======================
CLASS B
DISTRICT FINALS
B-1 (Tuesday)
York at Crete
B-2
Norris 73, Gretna East 46
B-3
Scottsbluff 49, Seward 46
B-4
Omaha Skutt 84, Hastings 50
B-5
Elkhorn 74, Omaha Gross 53
B-6
Omaha Roncalli 69, Gering 48
B-7
Bennington 62, Waverly 46
B-8
Platteview 58, Elkhorn North 55
=======================
CLASS C1
DISTRICT FINALS
C1-1
Omaha Concordia 45, Columbus Scotus 25
C1-2
Ashland-Greenwood 59, Minden 39
C1-3 (Tuesday)
Battle Creek vs. Auburn (at Seward)
C1-4
Malcolm 56, Sidney 45
C1-5
Ogallala 77, Conestoga 42
C1-6
Wahoo 66, Wayne 39
C1-7
Douglas County West 46, Cozad 31
C1-8 (Tuesday)
Fillmore Central at Doniphan-Trumbull
=======================
CLASS C2
DISTRICT FINALS
C2-1 (Tuesday)
Mead at Amherst
C2-2
Ponca 37, Hastings St. Cecilia 28
C2-3 (Tuesday)
Lutheran High Northeast at Hartington Cedar Catholic
C2-4
Lincoln Lutheran 60, Tri County 39
C2-5
Cross County 61, North Bend Central 53
C2-6 (Tuesday)
Perkins County vs. Summerland (at Kearney Catholic)
C2-7
Bridgeport 42, Freeman 23
C2-8
Norfolk Catholic 37, Sandy Creek 26
=======================
CLASS D1
DISTRICT FINALS
D1-1
North Platte St. Patrick's 69, Overton 44
D1-2
Johnson-Brock 45, Elmwood-Murdock 29
D1-3
Ansley/Litchfield 46, Cambridge 23
D1-4
Riverside 61, McCool Junction 53
D1-5 (Tuesday)
Guardian Angels Central Catholic at Howells-Dodge
D1-6
Ainsworth 67, Axtell 53
D1-7 (Tuesday)
Sutton vs. Dundy County-Stratton (at Southern Valley)
D1-8 (Tuesday)
Plainview at South Loup
=======================
CLASS D2
DISTRICT FINALS
D2-1 (Tuesday)
Anselmo-Merna at Shelton
D2-2
Maywood/Hayes Center 60, Potter-Dix 21
D2-3
Sumner-Eddyville-Miller 46, Lawrence-Nelson 40
D2-4 (Tuesday)
High Plains at Walthill
D2-5
Elm Creek 50, Paxton 44
D2-6
Wynot 74, Hay Springs 34
D2-7
Humphrey St. Francis 76, Hyannis 34
D2-8
O'Neill St. Mary's 81, Parkview Christian 58