District finals matchups are set for Classes B and C. The matchups will be two-out-of-three format, with the eight winners in each class advancing to the state tournament in Hastings.
CLASS B
B-1 at Wahoo
Wahoo (26-2) vs. McCook (10-17)
B-2 at Blair
Blair (27-4) vs. Crete (16-11)
B-3 at Grand Island
Grand Island Northwest (27-3) vs. Omaha Roncalli (19-6)
B-4 at Beatrice
Beatrice (19-5) vs. Waverly (14-11)
B-5 at Bennington
Bennington (19-10) vs. Omaha Mercy (17-9)
B-6 at Seward
Seward (22-9) vs. Hastings (23-11)
B-7 at Scottsbluff
Scottsbluff (21-7) vs. Norris (15-10)
B-8 at Elkhorn
Elkhorn (16-9) vs. Columbus Lakeview (21-7)
====================================
Final point standings
Red = Subdistrict Champion
Blue = Wildcard
Wahoo (26-2), 45.0357
Blair (27-4), 45.0000
Grand Island Northwest (27-3), 44.8000
Beatrice (19-5), 44.0000
Bennington (19-10), 43.3793
Seward (22-9), 43.1613
Scottsbluff (21-7), 43.0714
Elkhorn (16-9), 43.0400
Columbus Lakeview (21-7), 42.6429
Norris (15-10), 42.4000
Hastings (23-11), 42.3235
Omaha Mercy (17-9), 42.0000
Waverly (14-11), 41.8800
Omaha Roncalli/Omaha Duchesne (19-6), 41.6800
Crete (16-11), 41.6296
Ashland-Greenwood (15-10), 41.4400
Gering (15-12), 41.2222
Omaha Skutt (11-16), 41.0000
Aurora (13-17), 40.8667
Elkhorn North (14-14), 40.7857
Grand Island Central Catholic (14-16), 40.6667
Nebraska City (15-11), 40.5385
Blue River (17-12), 40.1724
Ralston (10-13), 40.0000
Holdrege/Adams Central (17-14), 39.7097
York (12-15), 39.6667
O'Neill (12-11), 39.6522
Kearney Catholic (14-15), 39.3448
McCook (10-17), 39.2963
CLASS B
B-1 at Wahoo
Wahoo (26-2) vs. McCook (10-17)
B-2 at Blair
Blair (27-4) vs. Crete (16-11)
B-3 at Grand Island
Grand Island Northwest (27-3) vs. Omaha Roncalli (19-6)
B-4 at Beatrice
Beatrice (19-5) vs. Waverly (14-11)
B-5 at Bennington
Bennington (19-10) vs. Omaha Mercy (17-9)
B-6 at Seward
Seward (22-9) vs. Hastings (23-11)
B-7 at Scottsbluff
Scottsbluff (21-7) vs. Norris (15-10)
B-8 at Elkhorn
Elkhorn (16-9) vs. Columbus Lakeview (21-7)
====================================
Final point standings
Red = Subdistrict Champion
Blue = Wildcard
Wahoo (26-2), 45.0357
Blair (27-4), 45.0000
Grand Island Northwest (27-3), 44.8000
Beatrice (19-5), 44.0000
Bennington (19-10), 43.3793
Seward (22-9), 43.1613
Scottsbluff (21-7), 43.0714
Elkhorn (16-9), 43.0400
Columbus Lakeview (21-7), 42.6429
Norris (15-10), 42.4000
Hastings (23-11), 42.3235
Omaha Mercy (17-9), 42.0000
Waverly (14-11), 41.8800
Omaha Roncalli/Omaha Duchesne (19-6), 41.6800
Crete (16-11), 41.6296
Ashland-Greenwood (15-10), 41.4400
Gering (15-12), 41.2222
Omaha Skutt (11-16), 41.0000
Aurora (13-17), 40.8667
Elkhorn North (14-14), 40.7857
Grand Island Central Catholic (14-16), 40.6667
Nebraska City (15-11), 40.5385
Blue River (17-12), 40.1724
Ralston (10-13), 40.0000
Holdrege/Adams Central (17-14), 39.7097
York (12-15), 39.6667
O'Neill (12-11), 39.6522
Kearney Catholic (14-15), 39.3448
McCook (10-17), 39.2963
Last edited: