BOYS
Auburn 66, Superior 19
Bayard 58, South Platte 19
Blue Hill 53, Shelton 39
Boone Central 71, Battle Creek 53
Bridgeport 57, Hershey 30
Centennial 53, Thayer Central 37
Chadron 64, Sidney 56
Elm Creek 51, Overton 42
Fremont 58, Norfolk 54
Friend 51, Pawnee City 46
Gering 60, Alliance 55
Gordon-Rushville 54, Mitchell 47
Grand Island 46, Lincoln Northeast 44 (OT)
Gretna 56, Omaha Central 50
Hay Springs 57, Edgemont (South Dakota) 30
Kearney 66, Lincoln High 56
Lincoln Pius X 55, Columbus 31
Lincoln Southwest 63, Lincoln North Star 58
Milford 71, Wilber-Clatonia 39
Millard South 50, Millard West 32
Morrill 43, Crawford 36
Norfolk Catholic 70, Humphrey St. Francis 33
Omaha Bryan 59, Papillion-LaVista 53
Omaha Burke 63, Bellevue East 59
Omaha North 60, Omaha Benson 47
Omaha Roncalli 42, Omaha Gross 39
Omaha Skutt 68, Hastings 41
Omaha South 96, Omaha Northwest 56
Omaha Westside 58, Papillion-LaVista South 53
Silver Lake 59, Lawrence-Nelson 43
Stanton 59, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 47
Sterling 66, Lewiston 47
Sutherland 46, Kimball 34
Walthill 68, Laurel-Concord-Coleridge 63
Capitol Conference Tournament
Consolation
Arlington 51, Syracuse 33
Conestoga 59, Logan View/Scribner-Snyder 40
Yutan 69, Raymond Central 54
Semifinals
Ashland-Greenwood 63, Louisville 21
Fort Calhoun 69, Douglas County West 60
Centennial Conference Tournament
Semifinals
Hastings St. Cecilia 58, Grand Island Central Catholic 42
Kearney Catholic 46, Omaha Concordia 40
Crossroads Conference Tournament
1st: Cross County 54, Osceola 50 (OT)
3rd: Bruning-Davenport/Shickley 57, Nebraska Lutheran 51
Dakota Oyate Challenge
Omaha Nation 89, Takini (South Dakota) 25
Eastern Midlands Conference Tournament
1st: Bennington 48, Waverly 37
Mid-Nebraska Activities Conference Tournament
Consolation
Brady 52, Arthur County 38
Republican Plains Activities Conference Tournament
East - Consolation
Arapahoe 58, Southern Valley 47
Cambridge 63, Southwest 34
East - Final
Bertrand 50, Medicine Valley 35
West - Consolation
Maywood/Hayes Center 50, Wallace 40
Paxton 40, Maxwell 28
West - Final
Dundy County-Stratton 70, Hitchcock County 40
Southwest Conference Tournament
Semifinals
Minden 61, Ainsworth 58
Ogallala 73, McCook 71
Auburn 66, Superior 19
Bayard 58, South Platte 19
Blue Hill 53, Shelton 39
Boone Central 71, Battle Creek 53
Bridgeport 57, Hershey 30
Centennial 53, Thayer Central 37
Chadron 64, Sidney 56
Elm Creek 51, Overton 42
Fremont 58, Norfolk 54
Friend 51, Pawnee City 46
Gering 60, Alliance 55
Gordon-Rushville 54, Mitchell 47
Grand Island 46, Lincoln Northeast 44 (OT)
Gretna 56, Omaha Central 50
Hay Springs 57, Edgemont (South Dakota) 30
Kearney 66, Lincoln High 56
Lincoln Pius X 55, Columbus 31
Lincoln Southwest 63, Lincoln North Star 58
Milford 71, Wilber-Clatonia 39
Millard South 50, Millard West 32
Morrill 43, Crawford 36
Norfolk Catholic 70, Humphrey St. Francis 33
Omaha Bryan 59, Papillion-LaVista 53
Omaha Burke 63, Bellevue East 59
Omaha North 60, Omaha Benson 47
Omaha Roncalli 42, Omaha Gross 39
Omaha Skutt 68, Hastings 41
Omaha South 96, Omaha Northwest 56
Omaha Westside 58, Papillion-LaVista South 53
Silver Lake 59, Lawrence-Nelson 43
Stanton 59, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 47
Sterling 66, Lewiston 47
Sutherland 46, Kimball 34
Walthill 68, Laurel-Concord-Coleridge 63
Capitol Conference Tournament
Consolation
Arlington 51, Syracuse 33
Conestoga 59, Logan View/Scribner-Snyder 40
Yutan 69, Raymond Central 54
Semifinals
Ashland-Greenwood 63, Louisville 21
Fort Calhoun 69, Douglas County West 60
Centennial Conference Tournament
Semifinals
Hastings St. Cecilia 58, Grand Island Central Catholic 42
Kearney Catholic 46, Omaha Concordia 40
Crossroads Conference Tournament
1st: Cross County 54, Osceola 50 (OT)
3rd: Bruning-Davenport/Shickley 57, Nebraska Lutheran 51
Dakota Oyate Challenge
Omaha Nation 89, Takini (South Dakota) 25
Eastern Midlands Conference Tournament
1st: Bennington 48, Waverly 37
Mid-Nebraska Activities Conference Tournament
Consolation
Brady 52, Arthur County 38
Republican Plains Activities Conference Tournament
East - Consolation
Arapahoe 58, Southern Valley 47
Cambridge 63, Southwest 34
East - Final
Bertrand 50, Medicine Valley 35
West - Consolation
Maywood/Hayes Center 50, Wallace 40
Paxton 40, Maxwell 28
West - Final
Dundy County-Stratton 70, Hitchcock County 40
Southwest Conference Tournament
Semifinals
Minden 61, Ainsworth 58
Ogallala 73, McCook 71