BOYS
Adams Central 69, Holdrege 39
Ainsworth 71, McCook 50
Arapahoe 58, Hitchcock County 43
Aurora 67, Lexington 40
Bellevue West 72, Lincoln Southeast 67
Blair 65, Seward 51
Boys Town 79, Omaha Brownell-Talbot 41
Chadron 62, Valentine 53
Chase County 67, Gering 58
Cody-Kilgore 64, Minatare 25
Conestoga 59, Lincoln Northwest 56
Cornerstone Christian 51, Omaha Christian 46
Cross County 68, High Plains 42
Elkhorn 67, Hastings 41
Fullerton 48, Heartland Lutheran 21
Gothenburg 71, Minden 48
Grand Island Central Catholic 62, Hershey 29
Hay Springs 68, Bennett County (South Dakota) 66
Heartland 37, David City 35
Hyannis 49, Leyton 11
Kearney 74, Lincoln Northeast 49
Kearney Catholic 61, Columbus Scotus 47
Lincoln Christian 82, David City Aquinas 78
Lincoln High 54, Grand Island 43
Lincoln Lutheran 51, Hastings St. Cecilia 37
Lincoln North Star 65, Omaha Burke 42
Lincoln Pius X 91, Omaha Northwest 44
Lingle-Ft. Laramie (Wyoming) 76, Crawford 27
Malcolm 54, Yutan 29
Maywood/Hayes Center 61, Anselmo-Merna 34
Nebraska Christian 59, Burwell 50
Norfolk 69, Omaha Buena Vista 29
North Platte St. Patrick's 65, Cambridge 54
Ogallala 65, Broken Bow 31
Omaha Bryan 61, Omaha Benson 55
Omaha Central 69, Fremont 53
Omaha Creighton Prep 65, Millard South 50
Omaha Gross 66, Louisville 44
Omaha Roncalli 85, South Sioux City 29
Omaha Skutt 71, Elkhorn Mt. Michael 50
Papillion-LaVista 60, Millard West 43
Papillion-LaVista South 60, Lincoln East 57
Rapid City Christian (South Dakota) 79, Alliance 49
Sidney 58, Scottsbluff 51
South Loup 74, Southern Valley 40
Syracuse 64, Logan View/Scribner-Snyder 38
Wahoo 81, Beatrice 62
York 67, Columbus Lakeview 65
East Central Nebraska Conference Tournament
Elmwood-Murdock 41, Weeping Water 30
3rd: Johnson County Central 51, Mead 48
1st: Freeman 59, Auburn 51
East Husker Conference Tournament
3rd: Pender 53, Humphrey/Lindsay Holy Family 26
1st: North Bend 50, West Point-Beemer 48
Fort Kearny Conference Tournament
3rd: Amherst 65, Elm Creek 51
1st: Ansley/Litchfield 48, Sumner-Eddyville-Miller 46
Lewis & Clark Conference Tournament
Clark Division
Winnebago 61, Hartington-Newcastle 53
Tri County Northeast 45, Osmond/Randolph 43
Winside 51, Homer 32
Lewis Division
7th: Wakefield 49, Laurel-Concord-Coleridge 47
5th: Bloomfield 48, Wausa 37
3rd: Plainview 70, Walthill 60
LouPlatte Conference Tournament
3rd: Central City 44, Ord 36
1st: Doniphan-Trumbull 56, Wood River 53
Mid-State Conference Tournament
5th: Guardian Angels Central Catholic 49, Battle Creek 44
3rd: Hartington Cedar Catholic 56, Wayne 44
1st: Norfolk Catholic 53, Boone Central 45
Niobrara Valley Conference Tournament
3rd: O'Neill St. Mary's 49, Elkhorn Valley 48 (OT)
1st: Atkinson West Holt 55, Summerland 49
Southern Nebraska Conference Tournament
Heartland 37, David City 35
Milford 49, Superior 31
Wilber-Clatonia 49, Thayer Central 29
3rd: Fillmore Central 46, Sutton 41
1st: Sandy Creek 33, Centennial 28
Twin Valley Conference Tournament
Giltner 40, Blue Hill 36
Silver Lake 51, Kenesaw 40
3rd: Deshler 40, Red Cloud 32
1st: Shelton 71, Lawrence-Nelson 36
Western Trails Conference Tournament
Hemingford 77, Bayard 35
3rd: Kimball 56, Morrill 31
1st: Bridgeport 68, Mitchell 62
Adams Central 69, Holdrege 39
Ainsworth 71, McCook 50
Arapahoe 58, Hitchcock County 43
Aurora 67, Lexington 40
Bellevue West 72, Lincoln Southeast 67
Blair 65, Seward 51
Boys Town 79, Omaha Brownell-Talbot 41
Chadron 62, Valentine 53
Chase County 67, Gering 58
Cody-Kilgore 64, Minatare 25
Conestoga 59, Lincoln Northwest 56
Cornerstone Christian 51, Omaha Christian 46
Cross County 68, High Plains 42
Elkhorn 67, Hastings 41
Fullerton 48, Heartland Lutheran 21
Gothenburg 71, Minden 48
Grand Island Central Catholic 62, Hershey 29
Hay Springs 68, Bennett County (South Dakota) 66
Heartland 37, David City 35
Hyannis 49, Leyton 11
Kearney 74, Lincoln Northeast 49
Kearney Catholic 61, Columbus Scotus 47
Lincoln Christian 82, David City Aquinas 78
Lincoln High 54, Grand Island 43
Lincoln Lutheran 51, Hastings St. Cecilia 37
Lincoln North Star 65, Omaha Burke 42
Lincoln Pius X 91, Omaha Northwest 44
Lingle-Ft. Laramie (Wyoming) 76, Crawford 27
Malcolm 54, Yutan 29
Maywood/Hayes Center 61, Anselmo-Merna 34
Nebraska Christian 59, Burwell 50
Norfolk 69, Omaha Buena Vista 29
North Platte St. Patrick's 65, Cambridge 54
Ogallala 65, Broken Bow 31
Omaha Bryan 61, Omaha Benson 55
Omaha Central 69, Fremont 53
Omaha Creighton Prep 65, Millard South 50
Omaha Gross 66, Louisville 44
Omaha Roncalli 85, South Sioux City 29
Omaha Skutt 71, Elkhorn Mt. Michael 50
Papillion-LaVista 60, Millard West 43
Papillion-LaVista South 60, Lincoln East 57
Rapid City Christian (South Dakota) 79, Alliance 49
Sidney 58, Scottsbluff 51
South Loup 74, Southern Valley 40
Syracuse 64, Logan View/Scribner-Snyder 38
Wahoo 81, Beatrice 62
York 67, Columbus Lakeview 65
East Central Nebraska Conference Tournament
Elmwood-Murdock 41, Weeping Water 30
3rd: Johnson County Central 51, Mead 48
1st: Freeman 59, Auburn 51
East Husker Conference Tournament
3rd: Pender 53, Humphrey/Lindsay Holy Family 26
1st: North Bend 50, West Point-Beemer 48
Fort Kearny Conference Tournament
3rd: Amherst 65, Elm Creek 51
1st: Ansley/Litchfield 48, Sumner-Eddyville-Miller 46
Lewis & Clark Conference Tournament
Clark Division
Winnebago 61, Hartington-Newcastle 53
Tri County Northeast 45, Osmond/Randolph 43
Winside 51, Homer 32
Lewis Division
7th: Wakefield 49, Laurel-Concord-Coleridge 47
5th: Bloomfield 48, Wausa 37
3rd: Plainview 70, Walthill 60
LouPlatte Conference Tournament
3rd: Central City 44, Ord 36
1st: Doniphan-Trumbull 56, Wood River 53
Mid-State Conference Tournament
5th: Guardian Angels Central Catholic 49, Battle Creek 44
3rd: Hartington Cedar Catholic 56, Wayne 44
1st: Norfolk Catholic 53, Boone Central 45
Niobrara Valley Conference Tournament
3rd: O'Neill St. Mary's 49, Elkhorn Valley 48 (OT)
1st: Atkinson West Holt 55, Summerland 49
Southern Nebraska Conference Tournament
Heartland 37, David City 35
Milford 49, Superior 31
Wilber-Clatonia 49, Thayer Central 29
3rd: Fillmore Central 46, Sutton 41
1st: Sandy Creek 33, Centennial 28
Twin Valley Conference Tournament
Giltner 40, Blue Hill 36
Silver Lake 51, Kenesaw 40
3rd: Deshler 40, Red Cloud 32
1st: Shelton 71, Lawrence-Nelson 36
Western Trails Conference Tournament
Hemingford 77, Bayard 35
3rd: Kimball 56, Morrill 31
1st: Bridgeport 68, Mitchell 62