BOYS
Aurora 74, Lexington 49
Banner County 40, Sioux County 31
Bellevue West 84, Lincoln East 52
Burwell 60, Nebraska Christian 38
Chadron 65, Valentine 41
Cross County 64, High Plains 36
Elkhorn South 58, Omaha Benson 43
Fullerton 66, Heartland Lutheran 33
Gering 55, Wheatland, Wyo. 49
Grand Island 75, Norfolk 43
Grand Island Northwest 63, Holdrege 46
Gretna 64, Millard West 46
Hershey 68, Dundy County-Stratton 63 (OT)
Hitchcock County 54, Arapahoe 32
Kearney Catholic 64, Columbus Scotus 43
Lincoln Christian 55, David City Aquinas 45
Lincoln High 72, Omaha Northwest 47
Lincoln Lutheran 49, Hastings St. Cecilia 38
Lincoln North Star 66, Columbus 31
Lincoln Southeast 63, Omaha Bryan 58
Logan View/Scribner-Snyder 53, Syracuse 51
Louisville 64, Omaha Gross 60 (OT)
McCook 67, Ainsworth 58
Millard North 57, Lincoln Southwest 53
Minden 50, Gothenburg 49
North Platte St. Patrick's 84, Cambridge 35
Ogallala 60, Broken Bow 37
Omaha Central 46, Millard South 43
Omaha Christian 57, Cornerstone Christian 48
Omaha Creighton Prep 59, Lincoln Northeast 53
Omaha South 60, Kearney 55
Omaha Westside 90, Bellevue East 58
Papillion-LaVista South 65, Omaha North 61
Parkview Christian 69, Cedar Bluffs 12
Peetz (Colorado) 44, Creek Valley 36
Perkins County 69, South Platte 45
Platteview 70, Hastings 48
Potter-Dix 84, Guernsey-Sunrise (Wyoming) 47
Scottsbluff 87, Sidney 49
Shawnee Mission South (Kansas) 77, Omaha Burke 43
South Loup 52, Southern Valley 40
Wahoo 56, Beatrice 43
York 58, Columbus Lakeview 53
East Central Nebraska Conference Tournament
1st: Auburn 28, Freeman 21
3rd: Johnson County Central 56, Malcolm 44
5th: Palmyra 67, Mead 50
East Husker Conference Tournament
1st: Humphrey/Lindsay Holy Family 54, Howells-Dodge 38
3rd: Wisner-Pilger 53, West Point-Beemer 44
Fort Kearny Conference Tournament
1st: Amherst 75, Loomis 53
3rd: Elm Creek 50, Ansley/Litchfield 46
Lewis & Clark Conference Tournament
Clark Division
1st: Ponca 54, Bloomfield 36
3rd: Creighton 63, Plainview 49
5th: Tri County Northeast 50, Osmond 45 (OT)
7th: Winside 38, Randolph 28
Lewis Division
3rd: Wakefield vs. Wynot
5th: Wausa 53, Hartington-Newcastle 41
7th: Walthill 80, Homer 59
LouPlatte Conference Tournament
1st: Central City 49, Doniphan-Trumbull 46
MAC Shootout
Elkhorn North 66, Council Bluffs Lewis Central (Iowa) 50
Glenwood (Iowa) 62, Plattsmouth 48
Mid-State Conference Tournament
1st: Wayne 51, Norfolk Catholic 47
3rd: Hartington Cedar Catholic 63, O'Neill 59
5th: Boone Central 59, Battle Creek 51
Niobrara Valley Conference Tournament
1st: O'Neill St. Mary's 57, Elgin/Elgin Pope John 44
3rd: Atkinson West Holt 57, Elkhorn Valley 53
Pioneer Conference Tournament
1st: Falls City Sacred Heart 56, Tri County 41
3rd: Johnson-Brock 44, Nebraska City Lourdes 41
Southern Nebraska Conference Tournament
1st: Centennial 61, Sandy Creek 53
3rd: Milford 65, Heartland 45
Cons: Sutton 45, David City 33
Cons: Thayer Central 51, Superior 43
Cons: Wilber-Clatonia 42, Fairbury 41
Twin Valley Conference Tournament
1st: Shelton 51, Kenesaw 41
3rd: Blue Hill 60, Silver Lake 41
Cons: Deshler 35, Franklin 26
Cons: Lawrence-Nelson 46, Red Cloud 36
Western Trails Conference Tournament
1st: Gordon-Rushville 52, Bridgeport 51
3rd: Bayard 59, Mitchell 55
Aurora 74, Lexington 49
Banner County 40, Sioux County 31
Bellevue West 84, Lincoln East 52
Burwell 60, Nebraska Christian 38
Chadron 65, Valentine 41
Cross County 64, High Plains 36
Elkhorn South 58, Omaha Benson 43
Fullerton 66, Heartland Lutheran 33
Gering 55, Wheatland, Wyo. 49
Grand Island 75, Norfolk 43
Grand Island Northwest 63, Holdrege 46
Gretna 64, Millard West 46
Hershey 68, Dundy County-Stratton 63 (OT)
Hitchcock County 54, Arapahoe 32
Kearney Catholic 64, Columbus Scotus 43
Lincoln Christian 55, David City Aquinas 45
Lincoln High 72, Omaha Northwest 47
Lincoln Lutheran 49, Hastings St. Cecilia 38
Lincoln North Star 66, Columbus 31
Lincoln Southeast 63, Omaha Bryan 58
Logan View/Scribner-Snyder 53, Syracuse 51
Louisville 64, Omaha Gross 60 (OT)
McCook 67, Ainsworth 58
Millard North 57, Lincoln Southwest 53
Minden 50, Gothenburg 49
North Platte St. Patrick's 84, Cambridge 35
Ogallala 60, Broken Bow 37
Omaha Central 46, Millard South 43
Omaha Christian 57, Cornerstone Christian 48
Omaha Creighton Prep 59, Lincoln Northeast 53
Omaha South 60, Kearney 55
Omaha Westside 90, Bellevue East 58
Papillion-LaVista South 65, Omaha North 61
Parkview Christian 69, Cedar Bluffs 12
Peetz (Colorado) 44, Creek Valley 36
Perkins County 69, South Platte 45
Platteview 70, Hastings 48
Potter-Dix 84, Guernsey-Sunrise (Wyoming) 47
Scottsbluff 87, Sidney 49
Shawnee Mission South (Kansas) 77, Omaha Burke 43
South Loup 52, Southern Valley 40
Wahoo 56, Beatrice 43
York 58, Columbus Lakeview 53
East Central Nebraska Conference Tournament
1st: Auburn 28, Freeman 21
3rd: Johnson County Central 56, Malcolm 44
5th: Palmyra 67, Mead 50
East Husker Conference Tournament
1st: Humphrey/Lindsay Holy Family 54, Howells-Dodge 38
3rd: Wisner-Pilger 53, West Point-Beemer 44
Fort Kearny Conference Tournament
1st: Amherst 75, Loomis 53
3rd: Elm Creek 50, Ansley/Litchfield 46
Lewis & Clark Conference Tournament
Clark Division
1st: Ponca 54, Bloomfield 36
3rd: Creighton 63, Plainview 49
5th: Tri County Northeast 50, Osmond 45 (OT)
7th: Winside 38, Randolph 28
Lewis Division
3rd: Wakefield vs. Wynot
5th: Wausa 53, Hartington-Newcastle 41
7th: Walthill 80, Homer 59
LouPlatte Conference Tournament
1st: Central City 49, Doniphan-Trumbull 46
MAC Shootout
Elkhorn North 66, Council Bluffs Lewis Central (Iowa) 50
Glenwood (Iowa) 62, Plattsmouth 48
Mid-State Conference Tournament
1st: Wayne 51, Norfolk Catholic 47
3rd: Hartington Cedar Catholic 63, O'Neill 59
5th: Boone Central 59, Battle Creek 51
Niobrara Valley Conference Tournament
1st: O'Neill St. Mary's 57, Elgin/Elgin Pope John 44
3rd: Atkinson West Holt 57, Elkhorn Valley 53
Pioneer Conference Tournament
1st: Falls City Sacred Heart 56, Tri County 41
3rd: Johnson-Brock 44, Nebraska City Lourdes 41
Southern Nebraska Conference Tournament
1st: Centennial 61, Sandy Creek 53
3rd: Milford 65, Heartland 45
Cons: Sutton 45, David City 33
Cons: Thayer Central 51, Superior 43
Cons: Wilber-Clatonia 42, Fairbury 41
Twin Valley Conference Tournament
1st: Shelton 51, Kenesaw 41
3rd: Blue Hill 60, Silver Lake 41
Cons: Deshler 35, Franklin 26
Cons: Lawrence-Nelson 46, Red Cloud 36
Western Trails Conference Tournament
1st: Gordon-Rushville 52, Bridgeport 51
3rd: Bayard 59, Mitchell 55