BOYS
Ainsworth 62, North Central 43
Amherst 67, Gibbon 47
Ansley/Litchfield 74, South Loup 59
Atkinson West Holt 48, Boyd County 31
Beatrice 47, Hastings 31
Blair 41, Elkhorn 32
Boone Central 69, Columbus Scotus 41
Bruning-Davenport/Shickley 60, Exeter-Milligan 42
Clarkson/Leigh 67, Twin River 19
Conestoga 58, Falls City 26
Cross County 52, Giltner 21
Dundy County-Stratton 73, Cambridge 26
Elgin/Elgin Pope John 86, Plainview 38
Fairbury 60, Sutton 48
Freeman 55, Wilber-Clatonia 18
Fremont 38, Lincoln Southeast 37
Gothenburg 50, Broken Bow 48
Gretna 65, Elkhorn South 61 (2OT)
Heartland 78, High Plains 75
Humboldt-Table Rock-Steinauer 63, Johnson County Central 57 (OT)
Humphrey/Lindsay Holy Family 73, Madison 34
Hyannis 60, Sandhills/Thedford 53
Kearney Catholic 53, Aurora 40
Laurel-Concord-Coleridge 71, Battle Creek 68
Lexington 45, Cozad 37
Lincoln High 65, Norfolk 52
Lincoln Lutheran 49, Fremont Bergan 48
Lincoln Northeast 55, Lincoln Southwest 51
Logan View/Scribner-Snyder 62, Raymond Central 56
Loomis 80, Alma 37
Maywood/Hayes Center 54, Bertrand 47
McCool Junction 46, Osceola 33
Medicine Valley 72, Hi-Line 50
Millard North 94, Omaha Burke 72
Nebraska City 52, Crete 49
North Bend 54, Oakland-Craig 47
O'Neill St. Mary's 66, Winside 28
Omaha Concordia 53, Lincoln Christian 43
Paxton 62, Wauneta-Palisade 22
Plattsmouth 58, Ralston 56
Sandhills Valley 55, Maxwell 38
Santee 64, Marty Indian (South Dakota) 56
Shelby/Rising City 45, Dorchester 21
Southern Valley 51, Arapahoe 46
Stuart 52, Valentine 31
Wahoo 84, Waverly 63
Walthill 73, Homer 65
Wausa 53, Tri County Northeast 39
Weeping Water 55, Omaha Brownell-Talbot 33
Wisner-Pilger 66, Pender 37
Wood River 67, Shelton 42
Minuteman Activities Conference Tournament
Semfinals
Bayard 50, Leyton 43
Potter-Dix 67, Garden County 41
Panhandle Conference Tournament
Semifinals
Hemingford 52, Edgemont (South Dakota) 20
Morrill 38, Hay Springs 34
River Cities Conference Tournament
Semifinals
Omaha Roncalli 66, Elkhorn Mt. Michael 20
Omaha Skutt 75, South Sioux City 37
Ainsworth 62, North Central 43
Amherst 67, Gibbon 47
Ansley/Litchfield 74, South Loup 59
Atkinson West Holt 48, Boyd County 31
Beatrice 47, Hastings 31
Blair 41, Elkhorn 32
Boone Central 69, Columbus Scotus 41
Bruning-Davenport/Shickley 60, Exeter-Milligan 42
Clarkson/Leigh 67, Twin River 19
Conestoga 58, Falls City 26
Cross County 52, Giltner 21
Dundy County-Stratton 73, Cambridge 26
Elgin/Elgin Pope John 86, Plainview 38
Fairbury 60, Sutton 48
Freeman 55, Wilber-Clatonia 18
Fremont 38, Lincoln Southeast 37
Gothenburg 50, Broken Bow 48
Gretna 65, Elkhorn South 61 (2OT)
Heartland 78, High Plains 75
Humboldt-Table Rock-Steinauer 63, Johnson County Central 57 (OT)
Humphrey/Lindsay Holy Family 73, Madison 34
Hyannis 60, Sandhills/Thedford 53
Kearney Catholic 53, Aurora 40
Laurel-Concord-Coleridge 71, Battle Creek 68
Lexington 45, Cozad 37
Lincoln High 65, Norfolk 52
Lincoln Lutheran 49, Fremont Bergan 48
Lincoln Northeast 55, Lincoln Southwest 51
Logan View/Scribner-Snyder 62, Raymond Central 56
Loomis 80, Alma 37
Maywood/Hayes Center 54, Bertrand 47
McCool Junction 46, Osceola 33
Medicine Valley 72, Hi-Line 50
Millard North 94, Omaha Burke 72
Nebraska City 52, Crete 49
North Bend 54, Oakland-Craig 47
O'Neill St. Mary's 66, Winside 28
Omaha Concordia 53, Lincoln Christian 43
Paxton 62, Wauneta-Palisade 22
Plattsmouth 58, Ralston 56
Sandhills Valley 55, Maxwell 38
Santee 64, Marty Indian (South Dakota) 56
Shelby/Rising City 45, Dorchester 21
Southern Valley 51, Arapahoe 46
Stuart 52, Valentine 31
Wahoo 84, Waverly 63
Walthill 73, Homer 65
Wausa 53, Tri County Northeast 39
Weeping Water 55, Omaha Brownell-Talbot 33
Wisner-Pilger 66, Pender 37
Wood River 67, Shelton 42
Minuteman Activities Conference Tournament
Semfinals
Bayard 50, Leyton 43
Potter-Dix 67, Garden County 41
Panhandle Conference Tournament
Semifinals
Hemingford 52, Edgemont (South Dakota) 20
Morrill 38, Hay Springs 34
River Cities Conference Tournament
Semifinals
Omaha Roncalli 66, Elkhorn Mt. Michael 20
Omaha Skutt 75, South Sioux City 37