CLASS A
First Round - Friday, May 12 - Werner Park
Pool 1
Millard West 10, Grand Island 0 (5 inn)
Omaha Creighton Prep 3, Gretna 1
Pool 2
Lincoln East 2, Bellevue West 1
Elkhorn South 2, Papillion-LaVista South 0
===============================
Monday - May 15 - at Werner Park
Elimination Games
Grand Island 2, Gretna 0 (Gretna eliminated)
Bellevue West 5, Papillion-LaVista South 1 (PLVS eliminated)
Winner's Bracket
Millard West 9, Omaha Creighton Prep 1
Lincoln East 7, Elkhorn South 1
================================
Tuesday - May 16 - at Tal Anderson Field
Elimination Games
Grand Island 10, Omaha Creighton Prep 0 (5 inn) (Creighton Prep eliminated)
Elkhorn South 6, Bellevue West 3 (Bellevue West eliminated)
=================================
Wednesday - May 17 - at Tal Anderson Field
Bracket 1 Championship
Grand Island 7, Millard West 5
Millard West 5, Grand Island 1 (Grand Island eliminated)
Bracket 2 Championship
Lincoln East 3, Elkhorn South 2 (Elkhorn South eliminated)
==================================
Friday - May 19
CLASS A STATE CHAMPIONSHIP
at Tal Anderson Field - 7:00 PM
Lincoln East 3, Millard West 2 (10 inn)
First Round - Friday, May 12 - Werner Park
Pool 1
Millard West 10, Grand Island 0 (5 inn)
Omaha Creighton Prep 3, Gretna 1
Pool 2
Lincoln East 2, Bellevue West 1
Elkhorn South 2, Papillion-LaVista South 0
===============================
Monday - May 15 - at Werner Park
Elimination Games
Grand Island 2, Gretna 0 (Gretna eliminated)
Bellevue West 5, Papillion-LaVista South 1 (PLVS eliminated)
Winner's Bracket
Millard West 9, Omaha Creighton Prep 1
Lincoln East 7, Elkhorn South 1
================================
Tuesday - May 16 - at Tal Anderson Field
Elimination Games
Grand Island 10, Omaha Creighton Prep 0 (5 inn) (Creighton Prep eliminated)
Elkhorn South 6, Bellevue West 3 (Bellevue West eliminated)
=================================
Wednesday - May 17 - at Tal Anderson Field
Bracket 1 Championship
Grand Island 7, Millard West 5
Millard West 5, Grand Island 1 (Grand Island eliminated)
Bracket 2 Championship
Lincoln East 3, Elkhorn South 2 (Elkhorn South eliminated)
==================================
Friday - May 19
CLASS A STATE CHAMPIONSHIP
at Tal Anderson Field - 7:00 PM
Lincoln East 3, Millard West 2 (10 inn)
Last edited: