DISTRICT FINALS (winners advance to state tournament)
CLASS B
BOYS
All boys finals will be on Saturday, February 26
B-1 (1:00 PM)
Gering (9-13) at Omaha Skutt (21-1)
B-2 (1:00 PM)
Crete (11-13) at Omaha Roncalli (18-4)
B-3 (2:00 PM MT)
Seward (12-12) at Scottsbluff (20-5)
B-4 (4:00 PM)
Aurora (15-10) at Platteview (19-6)
B-5 (2:00 PM)
York (15-9) at Beatrice (15-5)
B-6 (2:00 PM)
Elkhorn (12-10) at Bennington (18-6)
B-7 (2:00 PM)
Blair (14-9) at McCook (20-6)
B-8 (5:30 PM MT)
Waverly (15-9) at Sidney (17-9)
==================================
CLASS B
GIRLS
Most girls finals will be held on Friday, February 25...a couple will be on Tuesday, March 1
B-1 (Feb. 25 - 5:30 PM)
McCook (10-13) at Elkhorn North (22-1)
B-2 (Feb. 25 - 6:00 PM)
Holdrege (11-13) at Omaha Skutt (23-1)
B-3 (Feb. 25 - 6:00 PM MT)
Waverly (11-11) at Scottsbluff (22-3)
B-4 (Feb. 25 - 6:00 PM)
Platteview (15-10) at Adams Central (21-3)
B-5 (Mar. 1 - 6:00 PM)
Gering (12-11) at Norris (19-4)
B-6 (Feb. 25 - 6:00 PM)
Grand Island Northwest (13-11) at York (20-4)
B-7 (Mar. 1 - 5:00 PM)
Elkhorn (13-10) at Beatrice (15-5)
B-8 (Feb. 25 - 5:30 PM MT)
Blair (17-6) at Sidney (19-7)
CLASS B
BOYS
All boys finals will be on Saturday, February 26
B-1 (1:00 PM)
Gering (9-13) at Omaha Skutt (21-1)
B-2 (1:00 PM)
Crete (11-13) at Omaha Roncalli (18-4)
B-3 (2:00 PM MT)
Seward (12-12) at Scottsbluff (20-5)
B-4 (4:00 PM)
Aurora (15-10) at Platteview (19-6)
B-5 (2:00 PM)
York (15-9) at Beatrice (15-5)
B-6 (2:00 PM)
Elkhorn (12-10) at Bennington (18-6)
B-7 (2:00 PM)
Blair (14-9) at McCook (20-6)
B-8 (5:30 PM MT)
Waverly (15-9) at Sidney (17-9)
==================================
CLASS B
GIRLS
Most girls finals will be held on Friday, February 25...a couple will be on Tuesday, March 1
B-1 (Feb. 25 - 5:30 PM)
McCook (10-13) at Elkhorn North (22-1)
B-2 (Feb. 25 - 6:00 PM)
Holdrege (11-13) at Omaha Skutt (23-1)
B-3 (Feb. 25 - 6:00 PM MT)
Waverly (11-11) at Scottsbluff (22-3)
B-4 (Feb. 25 - 6:00 PM)
Platteview (15-10) at Adams Central (21-3)
B-5 (Mar. 1 - 6:00 PM)
Gering (12-11) at Norris (19-4)
B-6 (Feb. 25 - 6:00 PM)
Grand Island Northwest (13-11) at York (20-4)
B-7 (Mar. 1 - 5:00 PM)
Elkhorn (13-10) at Beatrice (15-5)
B-8 (Feb. 25 - 5:30 PM MT)
Blair (17-6) at Sidney (19-7)
Last edited: