CLASS A
Last Team In
#16 Papillion-LaVista (4-5) - 37.8889
First Five Out
Papillion-LaVista South (5-4) - 39.1111
Lincoln Northeast (5-4) - 37.7778
Norfolk (4-5) - 37.2222
Gretna (3-6) - 37.0000
Millard North (3-6) - 37.0000
Papilllion-LaVista won a point tie-breaker within their district to grab the second automatic qualifying spot from that district over Millard North and Gretna
===================================
CLASS B
Last Team In
#16 Bennington (3-5) - 37.6667
First Five Out
Plattsmouth (3-6) - 36.3333
Crete (3-6) - 36.0000
Omaha Gross (2-7) - 35.1111
Beatrice (1-8) - 34.2222
Gering (0-9) - 33.3333
===================================
CLASS C1
Last Teams In
#15 Chadron (5-4) - 38.5556
#16 Arlington (4-5) - 37.2222
First Five Out (+ others)
Columbus Lakeview (6-3) - 40.6667
Cozad (5-4) - 40.0000
Broken Bow (5-4) - 39.4444
Columbus Scotus (4-5) - 39.2222
Boys Town (5-4) - 38.7778
#15 Chadron (5-4) - 38.5556
Boone Central/Newman Grove (4-5) - 38.5556
Valentine (4-5) - 38.2222
Kearney Catholic (4-5) - 38.2222
Chase County (4-5) - 38.1111
Nebraska City (4-5) - 37.7778
Ogallala (4-5) - 37.5556
Omaha Concordia (4-5) - 37.4444
Arlington and Chadron earned playoff berths by being district champions
===================================
CLASS C2
Last Team In
#16 North Platte St. Patrick's (6-3) - 39.7778
First Five Out
Grand Island Central Catholic (5-4) - 39.6667
Wood River (5-4) - 39.1111
Centura (5-4) - 39.0000
Hartington Cedar Catholic (4-5) - 38.2222
Johnson County Central (4-5) - 37.2222
===================================
CLASS D1
Last Teams In
#16 Palmer (2-6) - 37.8750
#16 Southern (4-4) - 37.7500
First Teams Out
Wakefield (6-2) - 43.8705 (ineligible)
Ravenna (6-2) - 42.0000 (ineligible)
Palmyra (5-3) - 39.2500 (ineligible)
Kimball (4-4) - 39.0000 (ineligible)
Winnebago (3-5) - 38.7500 (ineligible)
---------------------------------------
Atkinson West Holt (2-6) - 37.2500
Homer (1-7) - 37.0000
Shelton (3-5) - 36.8750
Bayard (3-5) - 36.8750
Alma (2-6) - 36.6250
===================================
CLASS D2
Last Teams In
#15 Twin Loup (3-5) - 38.7500
#16 Wausa (3-5) - 38.7500
#16 Paxton (2-6) - 38.1250
First Five Teams Out
Anselmo-Merna (3-5) - 38.1250
Axtell (5-3) - 38.0000
Maxwell (3-5) - 37.7500
O'Neill St. Mary's (2-6) - 37.5000
Elgin/Elgin Pope John (2-6) - 37.5000
Paxton won tie-breaker over Anselmo-Merna for final playoff spot
===================================
CLASS D6
Last Team In
#16 Red Cloud (5-3) - 38.6250
First Five Out
Humphrey/Lindsay Holy Family (6-2) - 41.3750 (ineligible)
--------------------------------------
Heartland Lutheran (4-4) - 38.3750
South Platte (3-5) - 38.1250
McPherson County/Stapleton (3-5) - 38.1250 (ineligible)
St. Edward (2-6) - 36.6250
Maywood/Hayes Center (2-6) - 36.6250
Dorchester (3-5) - 36.2500
Crawford (2-6) - 36.0000
Last Team In
#16 Papillion-LaVista (4-5) - 37.8889
First Five Out
Papillion-LaVista South (5-4) - 39.1111
Lincoln Northeast (5-4) - 37.7778
Norfolk (4-5) - 37.2222
Gretna (3-6) - 37.0000
Millard North (3-6) - 37.0000
Papilllion-LaVista won a point tie-breaker within their district to grab the second automatic qualifying spot from that district over Millard North and Gretna
===================================
CLASS B
Last Team In
#16 Bennington (3-5) - 37.6667
First Five Out
Plattsmouth (3-6) - 36.3333
Crete (3-6) - 36.0000
Omaha Gross (2-7) - 35.1111
Beatrice (1-8) - 34.2222
Gering (0-9) - 33.3333
===================================
CLASS C1
Last Teams In
#15 Chadron (5-4) - 38.5556
#16 Arlington (4-5) - 37.2222
First Five Out (+ others)
Columbus Lakeview (6-3) - 40.6667
Cozad (5-4) - 40.0000
Broken Bow (5-4) - 39.4444
Columbus Scotus (4-5) - 39.2222
Boys Town (5-4) - 38.7778
#15 Chadron (5-4) - 38.5556
Boone Central/Newman Grove (4-5) - 38.5556
Valentine (4-5) - 38.2222
Kearney Catholic (4-5) - 38.2222
Chase County (4-5) - 38.1111
Nebraska City (4-5) - 37.7778
Ogallala (4-5) - 37.5556
Omaha Concordia (4-5) - 37.4444
Arlington and Chadron earned playoff berths by being district champions
===================================
CLASS C2
Last Team In
#16 North Platte St. Patrick's (6-3) - 39.7778
First Five Out
Grand Island Central Catholic (5-4) - 39.6667
Wood River (5-4) - 39.1111
Centura (5-4) - 39.0000
Hartington Cedar Catholic (4-5) - 38.2222
Johnson County Central (4-5) - 37.2222
===================================
CLASS D1
Last Teams In
#16 Palmer (2-6) - 37.8750
#16 Southern (4-4) - 37.7500
First Teams Out
Wakefield (6-2) - 43.8705 (ineligible)
Ravenna (6-2) - 42.0000 (ineligible)
Palmyra (5-3) - 39.2500 (ineligible)
Kimball (4-4) - 39.0000 (ineligible)
Winnebago (3-5) - 38.7500 (ineligible)
---------------------------------------
Atkinson West Holt (2-6) - 37.2500
Homer (1-7) - 37.0000
Shelton (3-5) - 36.8750
Bayard (3-5) - 36.8750
Alma (2-6) - 36.6250
===================================
CLASS D2
Last Teams In
#15 Twin Loup (3-5) - 38.7500
#16 Wausa (3-5) - 38.7500
#16 Paxton (2-6) - 38.1250
First Five Teams Out
Anselmo-Merna (3-5) - 38.1250
Axtell (5-3) - 38.0000
Maxwell (3-5) - 37.7500
O'Neill St. Mary's (2-6) - 37.5000
Elgin/Elgin Pope John (2-6) - 37.5000
Paxton won tie-breaker over Anselmo-Merna for final playoff spot
===================================
CLASS D6
Last Team In
#16 Red Cloud (5-3) - 38.6250
First Five Out
Humphrey/Lindsay Holy Family (6-2) - 41.3750 (ineligible)
--------------------------------------
Heartland Lutheran (4-4) - 38.3750
South Platte (3-5) - 38.1250
McPherson County/Stapleton (3-5) - 38.1250 (ineligible)
St. Edward (2-6) - 36.6250
Maywood/Hayes Center (2-6) - 36.6250
Dorchester (3-5) - 36.2500
Crawford (2-6) - 36.0000