BOYS
Arapahoe Tournament
1st: North Platte St. Patrick's 68, Blue Hill 32
3rd: Wauneta-Palisade 35, Arapahoe 34
Ashland-Greenwood Tournament
Fremont Bergan 51, Plattsmouth 23
Omaha Roncalli 72, Ashland-Greenwood 70 (OT)
Axtell Tournament
Burwell 59, Axtell 50
Minden 74, Loomis 40
Boone Central Tournament
Adams Central 55, Broken Bow 47
Boone Central 76, Alliance 55
Brady Tournament
1st: Anselmo-Merna 58, Maywood/Hayes Center 38
3rd: Hitchcock County 73 Brady 23
Cambridge Tournament
Cambridge 60, Crawford 28
Mullen 49, Dundy County-Stratton 48
Centura Tournament
Fort Calhoun 59, Sandy Creek 29
Howells-Dodge 49, Centura 39
Chadron Tournament
Chadron 62, Custer (South Dakota) 36
Hemingford 57, Valentine 51
Columbus Scotus Tournament
Columbus Lakeview 55, Schuyler 31
Columbus Scotus 61, Twin River 10
Crofton Tournament
West Point-Beemer 50, Humphrey St. Francis 38
Wynot 65, Crofton 51
David City Tournament
David City Aquinas 40, David City 39
Palmyra 72, Douglas County West 62
Diller-Odell Tournament
1st: Tri County 62, Diller-Odell 35
3rd: Meridian 44, Deshler 27
Doane College Tournament
Omaha Skutt 64, Grand Island Northwest 22
Crete 53, Savannah (Missouri) 26
East Butler Tournament
East Butler 41, Cedar Bluffs 19
Friend 61, High Plains 33
Elkhorn Mt. Michael Tournament
Blair 52, Aurora 44
Elkhorn Mt. Michael 49, Omaha Gross 39
Elkhorn Valley Tournament
1st: Norfolk Catholic 55, Battle Creek 39
3rd: Ainsworth 58, Elkhorn Valley 55
Elm Creek Tournament
1st: Gibbon 43, Arcadia/Loup City 39
3rd: Bertrand 52, Elm Creek 35
Freeman Tournament
Falls City Sacred Heart 43, Nebraska City Lourdes 26
Syracuse 37, Freeman 11
Grand Island Central Catholic Tournament
O'Neill St. Mary's 70, Sutton 28
Grand Island Central Catholic 64, Osceola 42
Great Northeast Nebraska Shootout
Auburn 58, Laurel-Concord-Coleridge 43
Hartington Cedar Catholic 81, Homer 28
Pierce 59, Pender 25
Wayne 86, Winnebago 53
Greg Miller Holiday Tournament
Gothenburg 60, Gering 52
Hershey 45, Lawrence-Nelson 29
Hampton Tournament
1st: Kenesaw 63, Harvard 33
3rd: Hampton 30, Wilcox-Hildreth 26
Heartland Athletic Conference Tournament
Lincoln North Star 54, Lincoln East 42
Lincoln Northeast 57, Lincoln Southeast 44
Lincoln Pius X 58, Kearney 38
Lincoln Southwest 68, Grand Island 59
Heartland Lutheran Tournament
1st: Ansley/Litchfield 46, Giltner 31
3rd: Central Valley 36, Heartland Lutheran 28
Lincoln Lutheran Tournament
Holdrege 53, Fairbury 40
Lincoln Lutheran 55, Arlington 52
Madison Tournament
Elgin/Elgin Pope John 55, Madison 43
Tekamah-Herman 72, Riverside 49
Malcolm Tournament
Oakland-Craig 64, Centennial 30
Malcolm 38, Wilber-Clatonia 25
Metro Conference Tournament
Bellevue West 83, Gretna 58
Omaha Central 58, Omaha Creighton Prep 53
Omaha Westside 66, Elkhorn South 46
Millard North 74, Papillion-LaVista 35
Nebraska City Tournament
Nebraska City 62, Ralston 42
Ogallala 46, Louisville 41
North Bend Tournament
Humphrey/Lindsay Holy Family 73, Guardian Angels Central Catholic 44
North Bend 80, Spalding Academy 46
North Platte Tournament
Elkhorn 45, Beatrice 35
Platteview 69, North Platte 52
O'Neill Tournament
1st: O'Neill 70, North Central 21
3rd: St. Paul 66, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 38
Omaha Brownell-Talbot Tournament
Logan View/Scribner-Snyder 57, Elmwood-Murdock 40
Omaha Concordia 70, Omaha Brownell-Talbot 26
Randolph Tournament
Osmond 46, Winside 33
Stuart 55, Randolph 25
Ravenna Tournament
3rd: Overton 59, Franklin 41
1st: Ravenna vs. Sandhills/Thedford
Runza Holiday Classic
1st: Mead 47, Wood River 41
3rd: Cross County 50, Cozad 45
5th: Milford 65, Central City 51
7th: Bruning-Davenport/Shickley 51, Superior 48
Scottsbluff Tournament
Bennington 66, Hastings 50
Scottsbluff 73, Lexington 36
Shelby/Rising City Tournament
1st: Clarkson/Leigh 40, Fillmore Central 30
3rd: Fullerton 39, Shelby/Rising City 37
Sidney Tournament
Chase County 45, Torrington (Wyoming) 42
Gordon-Rushville 49, McCook 48
Sidney 67, Ord 58
Burns (Wyoming) 47, Mitchell 21
Summerland Tournament
1st: Walthill 67, Summerland 46
3rd: Tri County Northeast 57, Chambers/Wheeler Central 29
Thayer Central Tournament
Johnson County Central 50, Thayer Central 37
Southern 67, Nebraska Christian 61
Verdigre Tournament
1st. Plainview 62, Niobrara/Verdigre 53
3rd: St. Edward 46, Elba 30
Wahoo Neumann Tournament
1st: Wahoo 64, Seward 31
3rd: Elkhorn North 69, Wahoo Neumann 46
Waverly Tournament
Norris 60, South Sioux City 46
Waverly 63, Lincoln Christian 29
Weeping Water Tournament
Division A
Johnson-Brock 57, Raymond Central 37
Parkview Christian 83, Conestoga 55
Division B
Humboldt-Table Rock-Steinauer 47, Falls City 42
Weeping Water 50, Sterling 45
Arapahoe Tournament
1st: North Platte St. Patrick's 68, Blue Hill 32
3rd: Wauneta-Palisade 35, Arapahoe 34
Ashland-Greenwood Tournament
Fremont Bergan 51, Plattsmouth 23
Omaha Roncalli 72, Ashland-Greenwood 70 (OT)
Axtell Tournament
Burwell 59, Axtell 50
Minden 74, Loomis 40
Boone Central Tournament
Adams Central 55, Broken Bow 47
Boone Central 76, Alliance 55
Brady Tournament
1st: Anselmo-Merna 58, Maywood/Hayes Center 38
3rd: Hitchcock County 73 Brady 23
Cambridge Tournament
Cambridge 60, Crawford 28
Mullen 49, Dundy County-Stratton 48
Centura Tournament
Fort Calhoun 59, Sandy Creek 29
Howells-Dodge 49, Centura 39
Chadron Tournament
Chadron 62, Custer (South Dakota) 36
Hemingford 57, Valentine 51
Columbus Scotus Tournament
Columbus Lakeview 55, Schuyler 31
Columbus Scotus 61, Twin River 10
Crofton Tournament
West Point-Beemer 50, Humphrey St. Francis 38
Wynot 65, Crofton 51
David City Tournament
David City Aquinas 40, David City 39
Palmyra 72, Douglas County West 62
Diller-Odell Tournament
1st: Tri County 62, Diller-Odell 35
3rd: Meridian 44, Deshler 27
Doane College Tournament
Omaha Skutt 64, Grand Island Northwest 22
Crete 53, Savannah (Missouri) 26
East Butler Tournament
East Butler 41, Cedar Bluffs 19
Friend 61, High Plains 33
Elkhorn Mt. Michael Tournament
Blair 52, Aurora 44
Elkhorn Mt. Michael 49, Omaha Gross 39
Elkhorn Valley Tournament
1st: Norfolk Catholic 55, Battle Creek 39
3rd: Ainsworth 58, Elkhorn Valley 55
Elm Creek Tournament
1st: Gibbon 43, Arcadia/Loup City 39
3rd: Bertrand 52, Elm Creek 35
Freeman Tournament
Falls City Sacred Heart 43, Nebraska City Lourdes 26
Syracuse 37, Freeman 11
Grand Island Central Catholic Tournament
O'Neill St. Mary's 70, Sutton 28
Grand Island Central Catholic 64, Osceola 42
Great Northeast Nebraska Shootout
Auburn 58, Laurel-Concord-Coleridge 43
Hartington Cedar Catholic 81, Homer 28
Pierce 59, Pender 25
Wayne 86, Winnebago 53
Greg Miller Holiday Tournament
Gothenburg 60, Gering 52
Hershey 45, Lawrence-Nelson 29
Hampton Tournament
1st: Kenesaw 63, Harvard 33
3rd: Hampton 30, Wilcox-Hildreth 26
Heartland Athletic Conference Tournament
Lincoln North Star 54, Lincoln East 42
Lincoln Northeast 57, Lincoln Southeast 44
Lincoln Pius X 58, Kearney 38
Lincoln Southwest 68, Grand Island 59
Heartland Lutheran Tournament
1st: Ansley/Litchfield 46, Giltner 31
3rd: Central Valley 36, Heartland Lutheran 28
Lincoln Lutheran Tournament
Holdrege 53, Fairbury 40
Lincoln Lutheran 55, Arlington 52
Madison Tournament
Elgin/Elgin Pope John 55, Madison 43
Tekamah-Herman 72, Riverside 49
Malcolm Tournament
Oakland-Craig 64, Centennial 30
Malcolm 38, Wilber-Clatonia 25
Metro Conference Tournament
Bellevue West 83, Gretna 58
Omaha Central 58, Omaha Creighton Prep 53
Omaha Westside 66, Elkhorn South 46
Millard North 74, Papillion-LaVista 35
Nebraska City Tournament
Nebraska City 62, Ralston 42
Ogallala 46, Louisville 41
North Bend Tournament
Humphrey/Lindsay Holy Family 73, Guardian Angels Central Catholic 44
North Bend 80, Spalding Academy 46
North Platte Tournament
Elkhorn 45, Beatrice 35
Platteview 69, North Platte 52
O'Neill Tournament
1st: O'Neill 70, North Central 21
3rd: St. Paul 66, Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 38
Omaha Brownell-Talbot Tournament
Logan View/Scribner-Snyder 57, Elmwood-Murdock 40
Omaha Concordia 70, Omaha Brownell-Talbot 26
Randolph Tournament
Osmond 46, Winside 33
Stuart 55, Randolph 25
Ravenna Tournament
3rd: Overton 59, Franklin 41
1st: Ravenna vs. Sandhills/Thedford
Runza Holiday Classic
1st: Mead 47, Wood River 41
3rd: Cross County 50, Cozad 45
5th: Milford 65, Central City 51
7th: Bruning-Davenport/Shickley 51, Superior 48
Scottsbluff Tournament
Bennington 66, Hastings 50
Scottsbluff 73, Lexington 36
Shelby/Rising City Tournament
1st: Clarkson/Leigh 40, Fillmore Central 30
3rd: Fullerton 39, Shelby/Rising City 37
Sidney Tournament
Chase County 45, Torrington (Wyoming) 42
Gordon-Rushville 49, McCook 48
Sidney 67, Ord 58
Burns (Wyoming) 47, Mitchell 21
Summerland Tournament
1st: Walthill 67, Summerland 46
3rd: Tri County Northeast 57, Chambers/Wheeler Central 29
Thayer Central Tournament
Johnson County Central 50, Thayer Central 37
Southern 67, Nebraska Christian 61
Verdigre Tournament
1st. Plainview 62, Niobrara/Verdigre 53
3rd: St. Edward 46, Elba 30
Wahoo Neumann Tournament
1st: Wahoo 64, Seward 31
3rd: Elkhorn North 69, Wahoo Neumann 46
Waverly Tournament
Norris 60, South Sioux City 46
Waverly 63, Lincoln Christian 29
Weeping Water Tournament
Division A
Johnson-Brock 57, Raymond Central 37
Parkview Christian 83, Conestoga 55
Division B
Humboldt-Table Rock-Steinauer 47, Falls City 42
Weeping Water 50, Sterling 45